'; ?> Potter Web CZ/SK - Harry Potter Fans - Re:Peverellové a morální ponaučení - Soví pošta
Error creating feed file, please check write permissions.

Potter Web CZ

Harry Potter Fans


Úvodní stránka > Soví pošta - diskuse

Bleskovka

Příležitost pro všechny výtvarníky!
Umíte kreslit? Chcete svá díla zveřejnit a ještě mít možnost získat pěkné ceny? Pak klikněte sem

Hlavní výběr

Úvodní stránka
Novinky
SPOILERY 7.kniha
Knížky
Herci
J.K.Rowling
Galerie
Stáhněte si
Doporučené odkazy
Návštěvní kniha
Napište nám
Soví pošta - diskuse
Příčná ulice - burza
Archiv diskuse hp.cz
Archiv diskuse FMS

Potter Web Menu

Náš tým
Naše ikonka
Akce
Newsletter
Magazín Pottered
Potter Povídky CZ
Budeč

Přihlášení

Přihlašovací jméno

Heslo

Zapamatovat
 
Chci se zaregistrovat!
Zapomněla(a) jsem heslo

Anketa

Co říkáte na trailer k sedmičce?

Oko Velkého Bratra

Tvoje IP adresa:
3.138.174.95

Prohlášení

Potter Web CZ is in no way related to J.K. Rowling, Scholastic Books, Bloomsbury Publishing or Warner Bros. All images and material related to the J.K. Rowling novels is © Scholastic Books (US), and Bloomsbury Publishing (UK). All material related to the "Harry Potter" films is © Warner Bros.

Veškerá práva ke zde zveřejněným autorským článkům vyhrazena.
Články není  dovoleno přebírat bez souhlasu redakce a bez uvedení původu "potterweb.cz".

Tato stránka používá pouze vlastní technické soubory cookie, nutné pro její fungování.
Používáním této stránky souhlasíte s používáním souborů cookie.

Naše ikonka

Budeme rádi, když na svých stránkách umístíte tuhle naši ikonku s odkazem na www.potterweb.cz/web/
Potter Web CZ
Návod na vložení ikonky je zde.

powered_by.png, 1 kB

Soví pošta


 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>
 
Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 22:47
Dumám nad tím už od sedmého dílu, ale bránila jsem se založení tématu z prostého důvodu, protože jsem se bála, aby se z toho nestalo další téma Nenávidíme Rowlingovou, popř. Rowlingová a její zvrácená morálka, Rowlingová špatný vzor pro děti, apod.

Mohli byste mi, prosím, někdo vysvětlit, jaké bylo morální ponaučení v Peverellovic příběhu?

Tématem sedmé knihy bylo vyrovnání se se smrtí, přijmutí přirozenosti, smíření s osudem, jak do toho ale zapadali ti Peverellové?
1) Smrt je líčena jako pomstichtivá a úskočná mrcha, žádná klidná nevyhnutelnost, která ví, že dříve či později přijde její čas. Žádné další velké dobrosružství.

2) Jestli jsem to pochopila dobře, tak morálním ponaučením byl výběr Pláště - bratr si vybral moudře dar. Já si nemůžu pomoct, ale nejmladší bratr si vybral plášť jenom proto, aby před smrtí utekl, on se schoval a Smrt ho nenašla, choval se stejně dětinsky jako Voldemort a teprve po letech mu došlo, že takhle to dál nejde. To mi přijde jako lepší morální ponaučení, než samotná volba pláště...

3) Já vím, že to nejde brát doslova, ale třetí bratr podle všeho strávil život neviditelný a utíkající, to přeci taky není správně...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 22:56
Hm. já si nepamatuju, jaké to mělo důsledky pro vlastní HP, protože jsem to četla jen jednou a ten zmatek s hůlkami a dalšími relikviemi mi prostě nějak unikal. nějak mi celou dobu připadalo, že nevím, proč se s tím tak nadělá, protože mi to vůbec nepřipadalo tak důležité.
Ohledně té pohádky jako takové, to máš pravdu. Asi nejsprávnější řešení by bylo ty dary odmítnout - všechny. Ani jednomu z těch bratrů nepřinesl vůbec nic dobrého, včetně toho posledního s pláštěm, jak říkáš.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 22:56
1) Smrt je další velké dobrodružství pro někoho, kdo prožil dlouhý, pestrý a spokojený život, něčeho v něm dosáhl a uspořádal všechno tak, aby mohl klidně odejít. Aspoň tak jsem Brumbálova slova chápala já. Ale smrt až příliš často přichází nezvána a bere si lidi, kteří mohli ještě dlouho spokojeně žít - v téhle podobě skutečně není dobrá a vítaná. Personifikovaná Smrtka má navíc schematiované pohádkové rysy, chce dostat co nejvíc obětí a bratři chtějí ještě žít. Naopak na konci života starý Ignotus uvítal Smrt jako starou známou - tehdy mu smrt přinášela ono připomínané další dobrodružství.
2) Třetí bratr řekl, že chce něco, co by Smrtce zabránilo, aby ho následovala, a tím ji přechytračil. Chápu to tak, že v souladu s 1) byly dary Smrti prokleté, měly jí vlastně znovu pomoci získat ztracenou kořist, Ignotus to vytušil a formuloval přání tak, aby se uchránil.
3) Náhodou tohle mi připadá jako nejpádnější námitka. Nosit až do konce neviditelný plášť skutečně není žádné terno a pochybuju, že by Ignota takový život dlouho bavil. A asi ho opravdu nosil pořád, protože když se připravoval na další dobrodružství své spořádané mysli, tak si ho svlékl.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:00
Esclarte napsal(a):
další dobrodružství své spořádané mysli, tak si ho svlékl.to si nejsem jistá, jestli se Ignotus chystal na další dobrodružství. Nifredil má pravdu, on tu smrt nejspíš uvítal jako starou známou, protože nikoho jiného neznal. Všichni, které znal v mládí, už dávno umřeli, a s nikým jiným se seznámit nemohl, protože byl neviditelný. To musel být děsně otravný život.
Trochu to připomíná tu polskou pohádku o tom klukovi, co hledal zlaté kapradí, až ho našel. Vtip byl v tom, že si mohl přát cokoliv, ale jen pro sebe a nesměl se s nikým rozdělit. za pár roků si přál umřít.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:02
Ale syna zplodit mohl (Ignotus). Jemu předal ten plášť.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:13
No jo vlastně. Mně celá tahle historie prostě nějak vypadla. TAk nevím. Žil s tím synem nebo se najednou objevil, předal mu plᡚť a umřel?
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:17
Esclarte napsal(a):
1) Smrt je další velké dobrodružství pro někoho, kdo prožil dlouhý, pestrý a spokojený život, něčeho v něm dosáhl a uspořádal všechno tak, aby mohl klidně odejít. Aspoň tak jsem Brumbálova slova chápala já. Ale smrt až příliš často přichází nezvána a bere si lidi, kteří mohli ještě dlouho spokojeně žít - v téhle podobě skutečně není dobrá a vítaná.Podle mě se Brumbálova slova neomezují jenom na starce, který už má radosti života za sebou, záležitosti uzavřeny a můžu už klidně skonat. To by koneckonců nebyl ani případ samotného Brumbála. Podle mě se to může týkat i mladého člověka, který ale musí být vyrovnaný sám se sebou, musí přijmout smrt jako součást života. Málokdo umře jako Aragorn (sám, z vlastní vůle odejde). Podle mě tím chtěl Brumbál říci, že důležité je se smrti nebát a žít tak, aby se člověk - ať už umře zítra nebo za padesát let - mohl kdykoli říct, že to stálo za to.

Personifikovaná Smrtka má navíc schematiované pohádkové rysy, chce dostat co nejvíc obětíJo? Mně vždycky přišlo, že Smrtka byla fajn, milá slušná, ale lidi jí vždycky vytočili nějakým tím svým úskokem - teprve po padesáti letech sezení na stoličce byla jak se patří rozzuřená. Ale i tak si vždycky brala jenom ty, které měla, a nemstila se na nevinných.

2) Třetí bratr řekl, že chce něco, co by Smrtce zabránilo, aby ho následovala, a tím ji přechytračil.
Jo, s tímhle mám ale právě ten problém. Z ryze pohádkového hlediska je to správně - hloupý Honza přechytračil Smrt. Mně to jenom nesedí z hlediska poselství.

3) Náhodou tohle mi připadá jako nejpádnější námitka. Nosit až do konce neviditelný plášť skutečně není žádné terno a pochybuju, že by Ignota takový život dlouho bavil. A asi ho opravdu nosil pořád, protože když se připravoval na další dobrodružství své spořádané mysli, tak si ho svlékl.Áno, proto mi výněr pláště nepřijde jako nejlepší volba. Je to stejné ne-li větší prokletí jako ostatní dary.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:19
Esclarte napsal(a):
Ale syna zplodit mohl (Ignotus). Jemu předal ten plášť.A teď do hry vstupují všechny ty svedené panny a neviditelní půlnoční milenci .
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:32
Já myslím, že poučení bylo v tom, že nechtěl Smrtce ukázat a urvat si větší sousto než všichni ostatní lidi - jako to udělali bratři - ale jen si zajistit dlouhý spokojený život (že se nám ten způsob zajištění nezdá, je věc jiná.)
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:37
nifredil napsal(a):
Podle mě se to může týkat i mladého člověka, který ale musí být vyrovnaný sám se sebou, musí přijmout smrt jako součást života. Málokdo umře jako Aragorn (sám, z vlastní vůle odejde). Podle mě tím chtěl Brumbál říci, že důležité je se smrti nebát a žít tak, aby se člověk - ať už umře zítra nebo za padesát let - mohl kdykoli říct, že to stálo za to.
No jenže tohle si může říct Brumbál, ale aby takového stavu mysli dosáhl kde kdo, to není tak jednoduché. Nestačí mít dejme tomu čisté svědomí a být si vědom toho, že člověk udělal přece jen něco užitečného. Jde i o to, že těžko může klidně a smířeně umřít někdo, kdo má ještě na světě něco na práci. Třeba se musí ještě o někoho starat, o děti například.
Může se to vztahovat na někoho, kdo zasvětil život nějakému poslání, no a pak může klidně umřít s tím, že má hotovo. Jinak bych souhlasila spíš s představou Esclarte.
Jestli má být poselstvím toho příběhu to, že nejmladší bratr strávil život tím, že se snažil psychicky vyrovnat s vlastní smrtí, až se mu to nakonec povedlo, tak teda kromě toho, že neviditelně plodil syny taky nic moc užitečného neudělal a jsem zase u toho, že se mu pak asi vlastní smrt zdála jako to nejzajímavější, co se mu v životě mohlo přihodit.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:40
nifredil napsal(a):
3) Já vím, že to nejde brát doslova, ale třetí bratr podle všeho strávil život neviditelný a utíkající, to přeci taky není správně...
Musím tě asi zklamat, ale přesně to si zřejmě Rowlingová myslí, že správně je, aspoň pokud bereš v potaz rozhovory (že se tím sama neřídí nebo že netuší, že se ten text dá chápat takhle, protože po sobě nečte... no dobře). Protože ona tvrdí, že Dumbledoreovo chování je správné a morální a nejlepší možné atd. - a Dumbledore přesně tohle - celý život se schovávat a jednat až deset minut po dvanácté - přece dělá, a to dost konstatně.

Kupodivu je to jedna z těch koherentních věcí, v tom smyslu, že je to Dumbles, kdo podporuje Harryho, aby tuto volbu učinil, a taky v tom smyslu, že Dumbles po tom plášti toužil (a sebral ho Jamesovi, i když ho James mohl potřebovat v dané situaci víc atd. atp.),ale pochybuju, že by si autorka byla vědomá, že to z textu takhle vyplývá, takže mám zase jednou dojem, že to tam vepsalo její podvědomí. Vůbec mám dojem, že její podvědomí odvádí kvalitnější práci než její vědomí. To není kritika, to je při psaní naopak žádoucí, tím je ten příběh živý. Smůla je, když si to autor nepřizná a nevyužije toho.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:41
Moudrý výrok o smrti pronesl Brumbál v souvislosti s Flamelovými, kteří byli už na světě zatracených pár pátků a rozhodli se, že dál už pokračovat nebudou. A něco takového byl on sám nakonec přece jen taky, protože už byl taky docela starý, věděl docela dlouho dopředu, že končí a mohl se na to jakž takž připravit.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:45
Ano, s tím souhlasím, já jsem spíš zpochybňovala názor nifredil, že i mladý člověk, etc.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:45
Moudrý výrok taky mohl být součást programování Sedmého Horkruxu na cestě k dobrovolnému sebezničení. Nebo se to dá taky číst jako ukázka Dumblesovy necitelnosti - bere lidi jako věci. (Což bere, protože s nima viditelně hraje šachy - nemyslím JENOM Harryho a Snapea, ale skoro všechny, kdo se mu dostanou do pařátů.) Nebo tím může racionalizovat ještě nezpracovaný trauma ze smrti matky a sestry.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:47
Já si tu sedmičku snad budu muset přečíst ještě jednou a pořádně, jestli tam tohle všechno uvidím taky nebo ne.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:50
No, víš, já se právě snažím udělat pořádek s hůlkama, hlavně se Starou Testrálí, takže nad tím celkem špekuluju. A pravděpodobně skončím s tím, že se v tom pořádek udělat nedá.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 16.11.2008 23:54
Ahoj kolego letadlo! Programování sedmého horkruxu v moudrém výroku spatřovat můžem, ale já bych ho vážně moc neoddělovala od zmínky o Flamelových, kteří se po dlooouhém životě neustále prodlužovaném elixírem smířili s tím, že přece jen umřou a ani to pro ně nebyla taková rána. Koneckonců Emilii Marty-Makropulos stačila polovina jejich věku k tomu, aby měla dost.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 17.11.2008 00:00
Jiste, v souvislosti s Flamelem ten výrok přesně sedí. A není vyloučeno, že Brumbál opravdu mluvil výlučně o nich a na nikoho dalšího včetně sebe to nevztahoval. Konec konců, on sám taky spořádaně neumřel, ale čekal na nádraží.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 17.11.2008 00:08
Pochopitelně že bych to od Flamelů netrhala.
(Hm, mám takovou šílenou vizi, co provedu s Flamelovýma, moc se mi líbí. Pax Flameliana. Není to čistě jenom moje vize, ale stejně. Lidi si všimli, že od doby, co umřel Flamel, došlo ke dvěma věcem: 1. byla zjevně epidemie dračích neštovic, podle toho, kolik lidí, starejch, kterým by tyhle nemoci měly vadit víc, umřelo na začátku CoS, 2. Dumbledore ztrácí postupně svoje četné úřady.)

Zdravím letadlo!

Dumbles se hlavně pokoušel ukecat hůlkovodědičskou mážiji, aby se ke klacku nedostal Voldy, a pak ho nechal volně v hrobce, aby se k němu Voldy naopak dostal - proto chtěl, aby mu Harry nacpal ten jed a Snape aby ho zakedavřil. Ovšem díky svojí obsesi neřekl ani jednomu, oč přesně jde, takže kdyby mu to nebyl zkomplikoval Draco... húúúúúúúúúúúúú. Čili tam to není podobně jako Flamel, Dumby umírá v boji. Přestože to tak nevypadá, i když to tak vypadá. Húúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú!!!
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 17.11.2008 00:26
ioannina napsal(a):
nifredil napsal(a):
3) Já vím, že to nejde brát doslova, ale třetí bratr podle všeho strávil život neviditelný a utíkající, to přeci taky není správně...
Musím tě asi zklamat, ale přesně to si zřejmě Rowlingová myslí, že správně je, aspoň pokud bereš v potaz rozhovory (že se tím sama neřídí nebo že netuší, že se ten text dá chápat takhle, protože po sobě nečte... no dobře).
Tady musím souhlasit. Podle mě to Rowlingová myslela dobře (a všichni asi chápame, jak to mělo vyznít), ale samotný text říká skoro opak. Holt se jí nepovedlo to nejlepší přirovnání.

Protože ona tvrdí, že Dumbledoreovo chování je správné a morální a nejlepší možné atd. - a Dumbledore přesně tohle - celý život se schovávat a jednat až deset minut po dvanácté - přece dělá, a to dost konstatně.S tím už zase nesouhlasím. Brumbál jako úchyl a manipulátor podle mě rozhodně nevychází ze sedmého dílu jako kladná postava. Snapeův výrok o výkrmu prasete na porážku i Brumbálova ironická odpověď podle mě ukazují jasně, že Brumbál byl úchyl a že je i ten Snape měl v tu chvíli nad Brumbálem morálně navrch. To, že to pak vyjde naprázdno a Harry si s Brumbálem vesele povídá na nádraží, je věc jiná. Vlastně mi to hodně připomíná celou situaci kolem nejhorší vzpomínky. Pobertové jsou taky odsouzeni a jsou jasní záporáci scény, ale všechno to pak nějak vyšumí a vesele se pokračuje, kde jsme skončili před vzpomínkou.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 17.11.2008 01:19
Jasně, nifredil, nemám námitky - krom toho, že ona i v rozhovorech po DH říká, že je Dumbledore skoro svatej a že Poberti jsou hrdinové svojí generace. Když člověk nebere v potaz rozhovory, tak z toho textu jasně plyne to, co píšeš, ale ona sama to tam, soudě podle rozhovorů, prostě nevidí. Proto jí taky dává smysl Nádraží - nám ne, já třeba mám dojem, že Dumby na Nádraží akorát pěkně lže a lakuje se na růžovo... a tak dál.

Prostě mám dojem, že buď tam poměrně hodně vepsalo její podvědomí a ona to pořád vědomě vidět nechce, nebo se jí nepovedlo napsat to, co chtěla. Protože když musí autor v rozhovorech čtenářům říkat, jak mají rozumět té které postavě (což ona dělá) - a když existujou stovky lidí, kteří text chápou zaprosto opačně, než jak si autor přál, tak bude chyba v autorovi.

Hele, já chápu, že je to její prvotina. Tvrdím, že si ublížila tím tajnůstkařením a tím, že to po sobě nečte a zřejmě poslední díly ani nekonzultovala. Taky si myslím, že tomu ublížil ten mediální humbuk. Stejně tak si myslím, že nebylo zrovna šťastný začít se zfilmováváním, dokud nebyla série hotová. Je tam spousta pěknýho, kvůli čemu se mi ten svět líbí, ale tohle je naopak něco, co mě strašně vytáčí.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 17.11.2008 02:39
ioannina napsal(a):
nebo se jí nepovedlo napsat to, co chtěla. Já bych se asi přiklonila k tomuhle. Čím víc se blíží ke konci a děj se komplikuje, tím víc se rozjíždí koherentnost, charaktery a především ona zoufale oplakávaná logika.
Já například nevěřím, že chtěla, aby Harry v pětce byl většině čtenářů tak strašně nesympatický, jak nakonec dopadl. Mně teda nevadil, ale vím, že spoustě lidí ano. Proč by to měla chtít?
A s ostatními postavami je to podobné. Co se týče Brumbála, že je to manipulátor, to bylo jasné nejpozději od druhého dílu, ale proč to proboha nechala dojít tak daleko, to mi tak nějak není jasné.
Asi se do toho fakt tak zamotala, že potom už sama nevěděla, jak z toho zmatku ven.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 17.11.2008 08:39
Já mám takový dojem, že hledat morální ponaučení v případu Peverellů je stejné jako hledat morální ponaučení v HP - ošidné. Jakkoli tam (v HP) zvítězilo dobro nad zlem, morální ponaučení z jednotlivých drobností je úplně opačné. Například Malfoyovi - stačí mít prachy a vliv, při konečném střetnutí se držet stranou a sem tam si pobrečet, jak mě někdo přinutil dělat ty ošklivosti, a vypluju z toho nedotčen. Další kapitola je Snape a Pobertové, to už jsme probrali mockrát. Ponaučení z Brumbála je možné leda ve smyslu, že v boji se sviní může být úspěšná jedině úplně stejná svině, jenom ta jedna tvrdí, že je na straně dobra. A tak by se dalo pokračovat...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 17.11.2008 09:41
nifredil napsal(a):

Mohli byste mi, prosím, někdo vysvětlit, jaké bylo morální ponaučení v Peverellovic příběhu?

Ta historka mi přijde spíš jako berlička, kterou si Rowla vymyslela, aby měla opodstatnění pro část děje v sedmičce, než jako nějaké zásadní sdělení. Vzala jednu z Canterburských povídek a zkusila na ni naroubovat "morální" poselství, které mě spíš znechucuje. Celý života utíkat před Smrtí a schovávat se, senza. To už spíš chápu toho prostředního bratra, který si oživil dívku, kterou měl rád.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 17.11.2008 10:30
A taky to bylo k tomu, aby si tam na chvíli trio podebatovalo o hodnotách. Ne moc překvapivě dával každý z nich přednost jinému hallowsu, což mělo odrážet jejich postoje a zkušenosti.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 17.11.2008 10:35
ioannina napsala:
Hele, já chápu, že je to její prvotina. Není. Přece v osmi letech napsala knihu o králíčkovi, která měla celých šest stránek :o))
Ale to ji přece neomlouvá. Tak se nemá jako první pouštět do sedmidílný ságy. Většina normálně myslících spisovatelů začíná od kratších povídek, který dokážou ukočírovat.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 17.11.2008 10:44
P.M.d.A. napsala:
Já mám takový dojem, že hledat morální ponaučení v případu Peverellů je stejné jako hledat morální ponaučení v HP - ošidné. Jakkoli tam (v HP) zvítězilo dobro nad zlem, morální ponaučení z jednotlivých drobností je úplně opačné. Například Malfoyovi - stačí mít prachy a vliv, při konečném střetnutí se držet stranou a sem tam si pobrečet, jak mě někdo přinutil dělat ty ošklivosti, a vypluju z toho nedotčen. Další kapitola je Snape a Pobertové, to už jsme probrali mockrát. Ponaučení z Brumbála je možné leda ve smyslu, že v boji se sviní může být úspěšná jedině úplně stejná svině, jenom ta jedna tvrdí, že je na straně dobra. A tak by se dalo pokračovat...
Nebo morální ponaučení z toho věčného tajnůstkaření a hraní na vlastním písečku, nedejbože, abychom vzali do party Lupina, nedejbože, abychom něco vysvětlovali někomu z Řádu... nedejbože, aby Brumbál někomu dal vědět, aspoń nějakým dopisem zveřejněným posmrtně, že se se Snapem dohodli... Což o to, u Brumbála na to poukázala sama JKR, dokonce sama řekla, že v tom se vlastně Brumbík podobá Voldemortovi. Jenže trio pak bylo úplně stejné.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 17.11.2008 10:45
Esclarte napsal(a):
Jenže trio pak bylo úplně stejné.To je pravda, ale Harry vlastně dělal přesně to, co ho Brumbál naučil.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 17.11.2008 11:02
A podle knih to vypadá, že je to tak v pořádku.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Peverellové a morální ponaučení - 17.11.2008 14:09
ioannina napsal(a):
Jasně, nifredil, nemám námitky - krom toho, že ona i v rozhovorech po DH říká, že je Dumbledore skoro svatej a že Poberti jsou hrdinové svojí generace. Když člověk nebere v potaz rozhovory, tak z toho textu jasně plyne to, co píšeš, ale ona sama to tam, soudě podle rozhovorů, prostě nevidí.Ale koneckonců proč brát v úvahu rozhovory?
Ty (nebo spíš my všichni) se snažíš přijít na to, co tím chtěl básník říci, přitom ale podle mě většina spisovatelů rozhodně neplánovala napsat ty hluboké myšlenky, které v jejich dílech nacházejí pozdější generace.

Jestli v něčem dělá Rowlingová chybu, tak je to, že o HP furt kecá, měla by tajuplně mlčet a to jediné jí zazlívám. Proč si prostě nevyložit text tak, jak jsme ho pochopili my, čtenáři, a neřešit, jestli Rowlingová měla ráda Voldemorta, tudíž určitě schvalovala jeho činy, i když z knihy vyplývá opak (samozřejmě přehánějík)?

edit: Samozřejmě myslím vyložit text bez překrucování faktů a bez popírání napsaného.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>


 
 

 
Tento web je provozován soukromou osobou
a nevztahuje se na něj Nařízení GDPR