'; ?> Potter Web CZ/SK - Harry Potter Fans - Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - Soví pošta
Error creating feed file, please check write permissions.

Potter Web CZ

Harry Potter Fans


Úvodní stránka > Soví pošta - diskuse

Bleskovka

Příležitost pro všechny výtvarníky!
Umíte kreslit? Chcete svá díla zveřejnit a ještě mít možnost získat pěkné ceny? Pak klikněte sem

Hlavní výběr

Úvodní stránka
Novinky
SPOILERY 7.kniha
Knížky
Herci
J.K.Rowling
Galerie
Stáhněte si
Doporučené odkazy
Návštěvní kniha
Napište nám
Soví pošta - diskuse
Příčná ulice - burza
Archiv diskuse hp.cz
Archiv diskuse FMS

Potter Web Menu

Náš tým
Naše ikonka
Akce
Newsletter
Magazín Pottered
Potter Povídky CZ
Budeč

Přihlášení

Přihlašovací jméno

Heslo

Zapamatovat
 
Chci se zaregistrovat!
Zapomněla(a) jsem heslo

Anketa

Co říkáte na trailer k sedmičce?

Oko Velkého Bratra

Tvoje IP adresa:
18.224.39.74

Prohlášení

Potter Web CZ is in no way related to J.K. Rowling, Scholastic Books, Bloomsbury Publishing or Warner Bros. All images and material related to the J.K. Rowling novels is © Scholastic Books (US), and Bloomsbury Publishing (UK). All material related to the "Harry Potter" films is © Warner Bros.

Veškerá práva ke zde zveřejněným autorským článkům vyhrazena.
Články není  dovoleno přebírat bez souhlasu redakce a bez uvedení původu "potterweb.cz".

Tato stránka používá pouze vlastní technické soubory cookie, nutné pro její fungování.
Používáním této stránky souhlasíte s používáním souborů cookie.

Naše ikonka

Budeme rádi, když na svých stránkách umístíte tuhle naši ikonku s odkazem na www.potterweb.cz/web/
Potter Web CZ
Návod na vložení ikonky je zde.

powered_by.png, 1 kB

Soví pošta


 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>
 
Re:Další subjektivní recenze - 13.09.2008 13:45
Esclarte napsal(a):
Přátelé nespkojenci, házím sem odkaz na jednu moc pěknou recenzi, který se objevil v diskusi pod články. Podle mě shrnuje DH a potažmo pátý, šestý a sedmý díl dohromady velmi dobře.
http://www.nazorne.cz/clanky/harry-potter-kasparkuv-hrobecek-o- carodeji-sikane-jelenech-tak


je to protahovaná, namáhavá slohová práce plná prázdnoty, autorského tápání (prvních dvěstě stran se děj téměř neposouvá) a vítězství dobra nad zlem natolik povinného, že vyzní v kontrastu všech vražd, mučení, tyranie a zloby nikoli úlevně, ale dutě, zbytečně a nevyhnutelně

Svatá pravda.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 13.09.2008 18:59
Tak jsem si přečetla nejen příspěvek, ale prakticky celou diskuzi k němu. V mnoha věcech souhlasím,i když na některých místech mi diskuze připomíná hádky jako v politice. U pár příspěvků mi připadalo, že autor knížky pořádně nečetl, nebo že na určité detaily zapomněl (např. to, že Brumbál chodil do Nebelvíru, říká Hermiona Ronovi a Harrymu už v prvním dílu ve vlaku do Bradavic). Ale to nic. Každý má svůj názor a jak se říká "Někdo rád holky, jinej zase vdolky." Zaujalo mě, jak se autoři příspěvků dohadují o konkrétních postavách, jaký kdo je, co udělal nebo neudělal, co kdy kdo měl nebo neměl udělat a tak - zkrátka jako v reálném životě. A o tom to je. Asi většina z nás vyrostla na klasických pohádkách, kde je jasně řečeno "Tohle je dobro a tohle je zlo". Nebo knížky Karla Maye - tam je taky zcela jasný, kdo je ten padouch a kdo hrdina bez bázně a hany (ti, co se už v hospodě nemusí prokazovat občankou, jistě ví o čem je řeč). Jenže v životě to tak jednoznačné není. A postavy JKR jsou právě víc z reálného života, než postavy ze zmíněných pohádek či mayovek (čímž nemám na mysli, že by se pohádky snad neměly číst - naopak!). Dalo by se říct, že JKR napsala příběh ze života, ke kterému přidala kouzelnické kulisy. Z roztomilých dětiček stávají se puberťáci na zabití, ten, ve kterém Harry vidí nedostižný vzor se ukáže být normálním člověkem, který v mládí chyboval a chyb se nevyvaruje ani v kmetském věku... ale to z něj snad proboha nedělá padoucha! Hrdina nemusí být 100%-ní kladas, ani s IQ 200, ani Superman... Někdo se dokonce stane "hrdinou" proti své vůli prostě proto, že v rozhodujících momentech zůstává slušným člověkem. K diskuzím o statečnosti: vezměte si například, jak se po víc jak 60-ti letech diskutuje o lidech a událostech v době II. světové války. Ten byl hrdina, protože... tohle byl zbabělec, protože... Někomu se zdá statečnější jít do boje s puškou v ruce, někomu se zdá statečnější zůstat, starat se o rodinu a tajně pomáhat zpravodajskou činností nebo ukrýváním parašutistů... Je to věc názoru. Oboje je statečné a oboje je potřebné. Možná mohla JKR z námětu vytěžit víc. Možná mělo být zodpovězeno víc otázek. Některé věci zůstávají nedořešené. To je fakt. A ten Epilog - hrůza! Jsem zvědavá, jestli Harryho Pottera budou číst i další generace a jak se na ten příběh budou dívat naše děti a vnoučata.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 13.09.2008 23:50
PEGGY napsal(a):
Jsem zvědavá, jestli Harryho Pottera budou číst i další generace a jak se na ten příběh budou dívat naše děti a vnoučata.
No co k tvému příspěvku dodat, máš pravdu, amen.
Ale co se týče té příští generace, já osobně jsem docela skeptická. Bez té kolektivní hry na dohadování, jak to bude dál, je půlka kouzla HP pryč.
Příští generace bude mít k dispozici několik metráků fantasy převážně pro mládež všeho druhu, stylu a kvality, a vybrat si dlouhatánský žánrově nevyjasněný příběh sice můžou, ale taky nemusejí. Nehledě na to, že i fantasy jako taková může vyjít z módy.
Netvrdím, že HP beze stopy do deseti let zapadne, na to je přece jen příliš unikátní, ale nevěřím, že se o případná další vydání budou zájemci rvát stejně jako o ty první.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 00:42
Amen. Ty spekulace, čekání, překlady, vývoj filmů... to všechno je do fenoménu Harry Potter zapojené a tvoří ho z velké části. Jakmile to bude všechno pohromadě, začne se to pomalu ale jistě ubírat antikvariátním a studijním směrem.

"Tak, Horáčku, otázka dvacátá šestá, literární směry na přelomu 20. a 21. století v Anglii."
"É, takže, z detektivek to byl například John Scott, ten napsal... mm... no, docela hodně děl. Taky se rozvíjela fantasy, například Harry Potter, to byla nějaká ženská... Rolandová..."
"A kolik těch knih bylo? Můžete uvést příklad? Koneckonců měli jste to jako povinnou četbu ve třetí třídě."
"É, no tak třeba... Harry Potter a Ohnivý princ..."
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 02:01
Arlondie napsal(a):
"Tak, Horáčku, otázka dvacátá šestá, literární směry na přelomu 20. a 21. století v Anglii."
"É, takže, z detektivek to byl například John Scott, ten napsal... mm... no, docela hodně děl. Taky se rozvíjela fantasy, například Harry Potter, to byla nějaká ženská... Rolandová..."
"A kolik těch knih bylo? Můžete uvést příklad? Koneckonců měli jste to jako povinnou četbu ve třetí třídě."
"É, no tak třeba... Harry Potter a Ohnivý princ..."


To je fakt dobrý! A možná to tak skutečně bude. Připomnělas mi jeden vtip, kterej se vykládal za hluboký totality, když ještě prezidentoval Husák:
"Víte, jak bude vypadat encyklopedický slovník ve 21. století?... Pod heslem Gustáv Husák bude uvedeno: bezvýznamný československý politik, žijící za éry Karla Gotta"
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 16:42
ARies: Fantasy vyjít z módy? Ony někdy tyhle "brakové" žánry do módy přišly? Já si u nás v práci pořád za svůj výběr knih (zejména sci-fi, fantasy apod.) připadám jako exot a to jsou moje kolegyně co se týče módy obzvláště všímavé!
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 17:47
Ale jo, řekla bych, že jo. Já jsem naopak osoba značně nevšímavá, ale myslím, že ty křiklavě strakaté hřbety knih, co mají vlastní velikánský regál v knihkupectvích i v knihovnách, jsem tam dřív nevídala, to bych si asi všimla. Kdyby to nemělo odbyt, tak by toho asi nebylo tolik.
Naše generace (tím myslím třicátníky plus mínus nějakých těch deset let) je myslím ideální cílová skupina fantasy: ještě pořád jde o lidi, co jsou odmalička zvyklí číst, a zase na druhou stranu nemají problém s takovým tím virtuálně reálným pojetím příběhu, protože to znají taky. Spousta fantastických příběhů přece připomíná především počítačovou hru - hrdina v převážně vizuálně velmi atraktivním prostředí vystartuje, potkává příšerky, sbírá pomůcky, plní úkoly, sestřeluje nebo nějak sofistikovaněji likviduje nepřátele, až se v potu tváře dopachtí na stránku 527, kde zjistí, že ho čeká druhý level, protože pro velký úspěch bude Cesta velkého mága II nebo tak něco.
Starší generaci tohle nic moc neříká, navíc je tam pořád takový ten trochu pejorativní přívlastek pohádky, vymyšlenosti, hraní pro děti, ztráta času, nic seriózního, známe to.
No a mladší generace s tímhle samozřejmě nemá problém, ale zas většinou nečte.
Já vím, že generalizuju a že ke všemu, co jsem napsala, se dá uvést celá řada výjimek, ale stejně mám dojem, že velmi obecně to tak nějak bude.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 18:50
Souhlasík s Aries včetně všech generalizací. Fantasy literatura (sci-fi né, řekla bych) je podle mě teď na módní vlně, viz všechny ty dětské fantasy (mimochodem dětská literatura má teď taky svůj boom a nastartoval ho podle mě právě Harry Potter) nebo třeba fantasy filmy. Pravda, ve filmu to za pár let přejde, stejně jako skončila éra westernů, muzikálů nebo v poslední době mizejících historických velkofilmů.
Samozřejmě sci-fi nebo fantasy zůstává literaturou těch divnejch lidí, ale tenhle pohled mají stejnak jenom lidi, kteří nečtou (Podle mě je každej čtenář jakž takž ochotný dát téhle literatuře po doporučení šanci). A i tihle lidi vzali na vědomí a přijali když ne knížního, tak alespoň filmového Pána Prstenů/Harryho Pottera.
Ne každý možná tráví večery nad Asimovem a barbarem Conanem, ale spousta lidí se večer vypraví na Válku světů/Batmana/libovolnou sci-fi s Willem Smithem.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 18:52
PEGGY napsala:
Dalo by se říct, že JKR napsala příběh ze života, ke kterému přidala kouzelnické kulisy. Nesouhlas. Myslím si, že se pokusila trefit někam mezi realisticky pojatej příběh a archetypálně rozvrženou pohádku. Pokusila, protože jí místy (hlavně v sedmičce) vyšlo spíš chvilku to a chvilku ono, což podle mě způsobuje nekonzistenci, která mi tolik vadí.

Ohledně fantasy a módy... no, jo. Obliba žánrů se střídá. Westerny nefičej jak fičely, scifi má asi už taky období úplně nejmohutnější slávy za sebou, zatímco fantasy nám teď bují a kvete. I když fantastika je myslím trochu zvláštní v tom, že vlastně nevznikla, spíš byla odvržena hlavním proudem; při chápání fantastiky široce jako ,,jakákoliv literatura s motivy nadpřirozena" tu byla od samýho začátku, dřív než písmo, samozřejmě s jiným přístupem lidí a hodně se vyvíjela. A jestli přestane bejt pohrdaná, to asi závisí hlavně na tom, jestli si racionalismus dá ústup nebo ne. Protože ,,vždyť jsou to nesmysly, podívejte, paní, samý kouzla a věci, který neexistujou" je hlavní argument proti fantasy a podobným. Ale samozřejmě, různý směry myšlenkový i umělecký a různý názory na věc tu máme celou tu dobu. Kytice by se dala onálepkovat jako fantasy nebo horror, strčit do příslušný poličky a nepoučenej čtenář by si toho ani nevšim. (I když je pravda, že čtenář, kterej neprošel základkou, se hledá blbě.)
Jinak si moc nemyslím, že by fantasy byla ze všeho nejvíc pro třicátníky... spíš to vidím na středo až vysokoškoláky. Po HP se navíc vydává spousta fantasy cílený na mladý čtenářstvo (moje oblíbená oblast čtiva), tzn. mladí hrdinové, hravost v tvorbě světů, žádný vyhřezlý střeva, dost často luštění záhad. Čímž se samozřejmě nepokouším třicátníky od čtení fantasy odradit, jen houšť :o))
Tak, zafilosofovala jsem si a teď mi řekněte, kde všude jsem mimo mísu.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 19:40
Sothis Blue napsal(a):
středo až vysokoškoláky. S vysokoškoláky souhlasím - to je těch třicet mínus něco, u středoškoláků nevím. Jako vím, že existuje fantasy literatura určená primárně pro ně, ale nevím, jestli ji čtou. Dokonce i ti, co měli být prvotními čtenáři Harryho Pottera, stihli vyrůst a odmaturovat, jak tady sledujeme v přímém přenosu .
Kolik středoškoláků mladších 18 let je tady a teď? Myslím, že kategorie 20 - 35 tady vysoce vede. Ale máš pravdu, že jsem tu horní hranici stanovila možná trochu moc velkoryse a že by se průměr mohl posunout o takovýc pět let níž.

I když, vlastně proč ne. Vždyť já vlastně fantasy taky moc nemusím. Tak potvrzuju pravidlo
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 20:18
kategorie 20 - 35 tady vysoce vede Tady v diskusi jo, ale už vedle na Potterpovídkách ne. O fantasy specielně pro středoškoláky (15+) nevím nic, to už podle mě neexistuje, myslela jsem spíš tak pro druhej stupeň / nižší gymplu. Co jsme to tam tak... no, já zrovna Kerouaca :o)) a Pratchetta, Hraběteho a ještě jednou Tolkiena, Čapka a Sapka, Vonneguta a Brautigana... nic z toho myslím není věkově vyhraněná literatura, ono na gymplu se prostě běžně čte víc než v dospělosti :o))
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 20:31
Sothis Blue napsal(a):
Tady v diskusi jo, ale už vedle na Potterpovídkách ne.
To je pravda, ale zrovna ty sis nemohla nevšimnout, o čem ty menší (pardon, mladší) generace píše. To nemá s fantasy nic společného, to je převážně červená knihovna, kde se nějaké to kouzlo vyskytne buď proto, že ho má i Rowla a že v daném prostředí se prostě říká alohomora, místo aby se normálně vzalo za kliku, nebo pokud jde o originální výtvor autorky, tak je to většinou něco, co marysue využije k bleskové úpravě zevnějšku. Tyhle holky fantasy nečtou, nebaví je, nezajímá je to.
no na gymplu se prostě běžně čte víc než v dospělosti :o))Kéž bys měla pravdu. Moje zkušenost se středoškoláky je většinou taková, že já začnu "četl/četla jste..." a dotyčný už vrtí hlavou a ještě ani neví, co přijde. Ale pevně doufám, že se mýlím já.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 20:58
Aries napsal(a):

To je pravda, ale zrovna ty sis nemohla nevšimnout, o čem ty menší (pardon, mladší) generace píše. To nemá s fantasy nic společného, to je převážně červená knihovna, kde se nějaké to kouzlo vyskytne buď proto, že ho má i Rowla a že v daném prostředí se prostě říká alohomora, místo aby se normálně vzalo za kliku, nebo pokud jde o originální výtvor autorky, tak je to většinou něco, co marysue využije k bleskové úpravě zevnějšku. Tyhle holky fantasy nečtou, nebaví je, nezajímá je to.


Ale to je zrovna taky trochu novější trend. Já (stará a omšelá ) pamatuju dávné doby (tak před třemi lety), kdy i Mařenky byly fantasy. Sice velice trapně fantasy (jednorožcema se to otlapkávalo, blesky z prstů to vypouštělo), ale minimálně snaha byla. Možná je to tím, že k internetu má přístup čím dál tím víc lidí akvalita holt klesá.

no na gymplu se prostě běžně čte víc než v dospělosti :o))
U nás na gymplu se číst muselo. Měli jsme tam moc agresivních intelektuálů.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 21:00
Tak já zase uznávám, že v dobách bez internetu se četlo líp - ono toho člověku moc jiného nezbývalo
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 21:08
Ale to, že ty holky nedokážou slušnou fantastiku napsat, ještě zdaleka neznamená, že je nebaví ji číst. Přinejmenším Potter je snad bavil, proč jinak by k němu chtěly psát fanfiction, to je mi záhadou. Z toho, že nemám v archivu povídky s dobrodružnou zápletkou, snad taky nesoudíš, že takový věci nečtu. A fantastickou invencí taky zrovna nepřekypuju, všimla sis? Využívám, kombinuju, dotvářím, ale vlastní nápad přidám vzácně - prostě mi to nejde. Nevím, proč bych měla u ostatních najednou předpokládat nechuť, když vím, že u mě je to neúspěch.

Třeba nepředpokládaj, že by dospělačka mohla mít v četbě podobný zájmy jako oni :o)) Ale já jsem taky nikdy neznala knihu, na kterou se někdo ptal. Knih je moc. Ale pokud mě zaujalo, co o ní slyším, použila jsem jako zdroj doporučení kohokoliv včetně rodičů a češtinářky při výkladu. Třeba se někdy, málokdy, ale občas jo, přihodí, že dotyčnej potom jde a tu věc si přečte...
Ale hlavně jsem bohužel neměla na mysli mezigenerační srovnání, ale srovnání pro jednoho člověka v různým věku.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 21:54
Aries napsal(a):
Myslím, že kategorie 20 - 35 tady vysoce vede. Ale máš pravdu, že jsem tu horní hranici stanovila možná trochu moc velkoryse a že by se průměr mohl posunout o takovýc pět let níž.

Tak Ti teda pěkně děkuju - do Kristových let jsem dospěla před jednou celou pětiletkou - smím já tady vůbec bejt?
Jinak souhlasím vřele s tím, že za našich mladých let se daleko víc četlo. V televizi jen 2 programy, na jednom nic a na tom druhým druhý nic, což vlastně bylo k něčemu dobrý. Žádný video, DVD, Internet... Nejen že jsme víc četli, víc jsme lítali venku a tak vůbec... To, že byla POVINNÁ četba (dnes pouze doporučená a je toho 1/4 než jsme měli my), taky bylo k něčemu dobrý (teda když si člověk odmyslí Annu proletářku, Timura a jeho partu a tak). Každej knížku do ruky vzal. Uměli jsme se líp vyjadřovat, čtení v nás probouzelo fantazii, taky nám občas v hlavách i něco zůstalo. Ale taky je pravda, že to, že dnešní děti tak moc nečtou, se nedá svádět jen na "jinou dobu". Tak trochu to můžou ovlivnit i rodiče...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 22:03
Náhodou, mě se Timur a jeho parta líbili! A zapomněla jsi na Robinsonku
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 22:13
Já neříkám, že to byla vysloveně špatná knížka, spíš jsem chtěla vyjádřit, že když schvaluju povinnou četbu za našich mladých let, tak to není bez výhrad. A taky je třeba říct - Timur byl povinnej a současně Foglar na indexu. Myslím, že jeho knížky nám dávaly víc (teda když jsme je někde nějak sehnali). No a jinak já jsem četla ještě Odvážnou školačku a taky se mi líbila. Myslím, že bych ji ještě někde našla v knihovně. Robinsonka byla taky dobrá knížka. A tu Annu proletářku jsem prostě nečetla. Měla jsem kamarádku, která si skvěle psala čtenářskej deník
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 23:28
Sothis Blue napsal(a):

Ale hlavně jsem bohužel neměla na mysli mezigenerační srovnání, ale srovnání pro jednoho člověka v různým věku.
Ale já ano. |Jeden člověk v různým věku je pořád ten jeden člověk a i když pochopitelně mění vkus a názory, tak v základu je pořád stejný.
Kdo si zvykl číst od první třídy, nepřestane s tím jen proto, že se objevilo video a internet a televize má x programů. Kdo o deset patnáct let později vyrůstal na videu, pro toho je četba jednou z mnoha možností, jak podotýkají holky, a často jedna z nejméně atraktivních, protože vyžaduje největší námahu.
(Ale i to je relativní, pro mě jsou nejnáročnější počítačové hry a nikdy jsem nezvládla nic složitějšího než 2D aladina, protože už jen pochopit, jak se to ovládá, je pro mě moc, natož ještě všechny ty komplikovaný věci, co se tam musejí dělat).

Peggy, budiž ti útěchou, že je tu pár jedinců, co si jen můžou nostalgicky povzdechnout nad tvým mládím. Já vím o pěti nebo šesti (včetně sebe) a kdo ví, kdo všechno se nepřiznal
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 14.09.2008 23:42
Peggy, budiž ti útěchou, že je tu pár jedinců, co si jen můžou nostalgicky povzdechnout nad tvým mládím. Já vím o pěti nebo šesti (včetně sebe) a kdo ví, kdo všechno se nepřiznal

Díky! Obávala jsem se, aby nezaznělo "Vrať se do hrobu". Mimochodem - co je 2D aladin? PC hry jdou jaksi mimo mě... No jo, no, já holt jsem typickej knihomol
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 15.09.2008 00:18
Neboj, spousta osazenstva Soví pošty už se psychicky připravuje na houpání potomků svých potomků na koleni
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 15.09.2008 00:46
Ne, na ,,vrať se do hrobu" tady nehrajem - zato ,,zalez, prcku" se občas objeví. A to se těch prcků nikdo ani nezeptá, kolik že je jim to vlastně let.
Teda ale přiznám se, že jsem si v prvním okamžiku myslela, že jsi mnohem, mnohem mladší. To ty verzálky, výsada puberťaček :o))
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 15.09.2008 13:18
Já se s dovolením odkloním od obligátní diskuze Jak je kdo starý a jdu reagovat na Sothis.Sothis Blue napsal(a):
PEGGY napsala:
Dalo by se říct, že JKR napsala příběh ze života, ke kterému přidala kouzelnické kulisy. Nesouhlas. Myslím si, že se pokusila trefit někam mezi realisticky pojatej příběh a archetypálně rozvrženou pohádku. Pokusila, protože jí místy (hlavně v sedmičce) vyšlo spíš chvilku to a chvilku ono, což podle mě způsobuje nekonzistenci, která mi tolik vadí.
Tady bych souhlasila s PEGGY, kdyby nebylo Kamene Mudrců, protože Kámen Mudrců je útěk do magického světa, který podle mě nemá nejmenší ambice působit jako ze života. O tomhle jsme se nedávno bavily s Esclarte na základě jedné cimrmanovské recenze, na níž je odkaz v tomhle tématu... zapátrám a hodím sem odkaz.

Ohledně fantasy a módy... no, jo. Obliba žánrů se střídá. Westerny nefičej jak fičely, scifi má asi už taky období úplně nejmohutnější slávy za sebou, zatímco fantasy nám teď bují a kvete. I když fantastika je myslím trochu zvláštní v tom, že vlastně nevznikla, spíš byla odvržena hlavním proudem; při chápání fantastiky široce jako ,,jakákoliv literatura s motivy nadpřirozena" tu byla od samýho začátku, dřív než písmo, samozřejmě s jiným přístupem lidí a hodně se vyvíjela. A jestli přestane bejt pohrdaná, to asi závisí hlavně na tom, jestli si racionalismus dá ústup nebo ne. Protože ,,vždyť jsou to nesmysly, podívejte, paní, samý kouzla a věci, který neexistujou" je hlavní argument proti fantasy a podobným. Ale samozřejmě, různý směry myšlenkový i umělecký a různý názory na věc tu máme celou tu dobu. Kytice by se dala onálepkovat jako fantasy nebo horror, strčit do příslušný poličky a nepoučenej čtenář by si toho ani nevšim. (I když je pravda, že čtenář, kterej neprošel základkou, se hledá blbě.)
Jinak si moc nemyslím, že by fantasy byla ze všeho nejvíc pro třicátníky... spíš to vidím na středo až vysokoškoláky. Po HP se navíc vydává spousta fantasy cílený na mladý čtenářstvo (moje oblíbená oblast čtiva), tzn. mladí hrdinové, hravost v tvorbě světů, žádný vyhřezlý střeva, dost často luštění záhad. Čímž se samozřejmě nepokouším třicátníky od čtení fantasy odradit, jen houšť :o))
Tak, zafilosofovala jsem si a teď mi řekněte, kde všude jsem mimo mísu.
No, podle mě bychom měli rozlišit, o čem se bavíme. Jestli o zájmu o fantastiku á la Kytice - báje a lidová slovesnost - nebo o zájmu o fanatasy literaturu. Já si myslím, že spousta lidí má pozitivnější pohled na fantastiku, zatímco fantasy literatura zůstává četbou pro uzavřenou skupinu lidí. O lidové báje projevil zájem romantismus, tudíž je to součást literatury. Zatímco v Kytici může lítat umrlec vzduchem, aniž by to libovolnou divačku Ulice urazilo, stěží si knihu s podobným tématem vybere v knihovně.
Většina fantasy literatury podle mě z lidové fantastiky jenom čerpá náměty, ukradne si tohleto a támhleto, ale rozvede to po svém. Autorům nejde o znovuobjevení tradičních bájí (nebo napsání příběhů á la tradiční báje) á la romantismus, používají je jenom jako kulisy. Vždyť Tolkienovi elfové nemají s elfy anglické mytologie vůbec nic společného.

Teď jsem si trochu zafilosofovala já, nejspíš to nedává valný smysl, rozneste mě na kopytech
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 15.09.2008 15:45
PEGGY napsal(a):
co je 2D aladin? PC hry jdou jaksi mimo mě... No jo, no, já holt jsem typickej knihomol
Ale nic, prostě taková klasická blbost, kde honíš placatýho panáčka po všech čertech a snažíš se, aby nespadnul do žádný díry a aby ho nikdo cestou nezapleštil, a když se ti nevede, tak tě to pořád vrací zpátky, což je k vzteku. Obrázky jsou podle toho Disneyova filmu o Aladinovi. Kdysi jsem to hrála v euforii nad tím, že mám barevnou obrazovku.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 15.09.2008 16:00
nifredil napsal(a):

Teď jsem si trochu zafilosofovala já, nejspíš to nedává valný smysl, rozneste mě na kopytech

Ale jo, dává.
Ono jde spíš o to, že už od dob, kdy začalo vycházet "kratochvilné čtení pro lid", je tendence rozlišovat umělecky náročnou a hodnotnou literaturu jakožto respektované umění (každý o tom slyšel minimálně ve škole, málokdo to skutečně četl - ) a literaturu určenou prvoplánově k nenáročné zábavě a jako oddechovku pro volný čas. Tak jsou odjakživa v lehkém opovržení detektivky, kovbojky, červená knihovna, horory a... fantasy. A to tradičně bez ohledu na to, jak kvalitní to dané dílo ve skutečnosti je nebo není.
Tyhle oddechovky mají totiž jasně dané schéma, podle kterého se vždycky postupuje, jasně dané typy postav a tak. Takže v zásadě napsat něco takového je lehké a proto v těchhle žánrech existuje taková spousta laciného braku. A hůř potom pro skutečně dobré knihy, které jsou v tom nevinně.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 15.09.2008 16:10
Ony fantasy a sci-fi žijí i uvnitř té "velké" literatury. Takový Foucaultovo kyvadlo je fantasy, jak vyšitá, a Vonnegut taky psal sci-fi, ale taky se to moc neříká. Ale mám dojem, že fantastika je v poslední době hodně v módě - veze se na vlně všech těch zájmů o přírodní magii, bylinky, kelty a na druhé straně zase o techniku. V rámci té "zábavné" literatury a vůbec umění (nebo kultury, nebo, jak tomu chcete říkat) se podle mě už přesunula do hlavního proudu. Satčí se podívat, co dávají v televizi.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 15.09.2008 16:36
Ale tak se mi zdá, že už se trochu ztrácíme v těch pojmech. Foucaultovo kyvadlo je sice dílo hodně bujné fantazie, ale s takzvanou literaturou fantazy nemá nic společného, zrovna tak jako ne třeba romány o Rychlých šípech, které jsou přitom s tou nepřístupnou a podivuhodnou stínadelskou republikou, podzemím, tajnými zápisy a mrtvolami fantastické ažaž. "Fantazy", aspoň jak to chápu, zahrnuje jen fantastiku určitého druhu, tu s draky, elfy, rytíři, vymyšlenými říšemi a magií.
Na druhou stranu když jsme u toho Eca, napsal přinejmenším jedno skutečné fantazy, a to Baudolina. Tenhle román mi trochu vadí, protože začal jako docela realistický historický román, který zajímavě ukazuje jak fantazírování ve středověku, tak bezostyšné falšování a podvádění i syrovou realitu doby. Ale někde v polovině z toho najedou úplně vybočí a rozjede se úplně fantastická historka přesně ve stylu bláznivých středověkých cestopisů a legendárních vyprávění, která si tu a tam zase odskočí do reálného světa.
Jinak k tomu, co tu zaznělo dřív, já jsem si skoro jistá, že další generace se budou rozplývat nad něčím úplně jiným. Dřívější generace hltaly verneovky, mayovky, různé ty Ostrovy pokladů, Robinsony, moje máma zbožňovala Dumase a dojímala se u Waltera Scotta. Mně skoro nic z toho nic neříká, vyrůstala jsem víceméně na dětské literatuře, foglarovskách atd, pak jsem objevila Letopisy Narnie, Hobita a Pána prstenů. Tehdy se fantazy u nás zvolna dostávala do kurzu, teď už to jede, za pár let nastoupí zase něco jiného. A i ta fantazy se dost mění.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 15.09.2008 16:53
Souhlas s Esclarte, taky bych fantasy definovala nějak takhle. Foucaultovo kyvadlo opravdu není fantasy ani trochu.
Těch škatulek je trochu moc, magický realismus taky není fantasy a takové ty rádoby historické záhady související se spasením světa a Ježíšovým bratrancem z druhého kolena snad ani žádný chlívek nemají, taky to není fantasy a taky je to děsně v módě.
Sci-fi podle mě v takovém opovržení není, protože je tam ta "science" a aspoň v těch původních klasických se předpokládalo, že autor má nějaké ponětí o technice a čtenář taky, takže žádné čtení pro primitivy. Jak je to te´d nevím, mě to nebaví.
Taky existuje "román s tajemstvím" a klasický horor,kde se připouští nadpřirozeno a taky to není fantasy.
A taky se to občas smíchá všechno dohromady a když k tomu přidáme klasické pohádky, dostaneme Harryho Pottera
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 15.09.2008 16:53
Nifredil, ale to zdaleka nejsou jenom lidové báje. Taky třeba alegorie - Labyrint světa, božská Komedie... používaj motivy dneska typický pro fantasy. A jakej je ten zásadní rozdíl mezi středověkým artušovským dílem a novodobým zpracováním téhož, který najdeš v poličce s fantasy? Nepoužití fantastických motivů snad? Věci, na který fantasy odkazuje a odkud čerpá, tu samozřejmě vytahuju schválně.
Aries, tohle rozdělení se ale celkem často vyskytuje ve svojí vadný podobě, která má tendenci ujíždět k tomu, aby vysoce ocenila pseudointelektuální sračku. Zatímco obzvlášť scifi má parádní potenciál, a ta nejlepší ho i využívá, nastolovat opravdu vážný otázky, o kterejch se jinak v reálu dumá jaksi až zpětně. A pokud není dostatečně tragická na to, aby se uhnízdila ve škatulce antiutopií, což je literatura vysoká, tak má z mně neznámých důvodů smůlu. Dělení knih na dobrý a špatný přece nemůže jít po použitých rekvizitách...
Navíc se do vysoké literatury dostalo každý zábavný dílko z dob, kdy bylo literatury obecně málo a ještě míň se jí dochovalo... ehm.
A ta Kytice, stejně jako Černá sanitka* (to se ale rouhám, co) se dá číst jako studijní materiál o lidových pověstech nebo děsivý čtení na dobrou noc. Jedno je literatura vysoká, druhý nízká, a přitom je to ta samá kniha...
Artkele, fantastika je v módě, ale ne v tom smyslu, že by byla všeobecně přijímaná, ale že má hodně fanoušků. Ostatní lidi nad ní ale spíš ohrnujou nos. Do hlavního proudu se myslím nepřesunula, to podle mě poznáš, až přijdeš do knihkupectví a fantasy bude zařazená mezi ostatní beletrií. Což není. Má speciální knihovničku někde vzadu v rohu.
A v televizi... to mi vysvětli, co máš na mysli. Detektivky, propaganda, sport, vztahový komedie, děts... aha, ty myslíš dětský pořady. Jo, tak v těch se někdy fantastický motivy vyskytujou, to je pravda.
*Poprvý jmenuju něco, co jsem ve skutečnosti nečetla.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:*SPOILER* Velmi subjektivní recenze - 15.09.2008 17:51
Sothis Blue napsal(a):
Artkele, fantastika je v módě, ale ne v tom smyslu, že by byla všeobecně přijímaná, ale že má hodně fanoušků. Ostatní lidi nad ní ale spíš ohrnujou nos. Do hlavního proudu se myslím nepřesunula, to podle mě poznáš, až přijdeš do knihkupectví a fantasy bude zařazená mezi ostatní beletrií. Což není. Má speciální knihovničku někde vzadu v rohu.
A v televizi... to mi vysvětli, co máš na mysli. Detektivky, propaganda, sport, vztahový komedie, děts... aha, ty myslíš dětský pořady. Jo, tak v těch se někdy fantastický motivy vyskytujou, to je pravda.
*Poprvý jmenuju něco, co jsem ve skutečnosti nečetla.
Podle mě je fantastika i v běžném mainstreamu nejen v dětských pořadech. Třeba takový Lost - to je sprsklotina fantasy, hororu, sci-fi, dramatu a psychologického thrilleru a přitom se to snaží tvářit nanejvýš realisticky, resp. začalo to jako robinzonáda a teď už se cestuje v čase.
Naprostá většina moderních seriálů, když pominu [i]Sex ve městě, Zoufalé manželky,[/i] apod, pracuje se sci-fi a fantasy. Třeba Hrdinové, 4400 (které neznám), i ve své době megapopulární Akta X. To ani nemluvím o teenegerských sci-fi sprsklotinách* jako Rosswell nebo supermanovské Smallvile, které kombinují sci-fi a Beverly Hills.

K tomu všechny ty komiksové adaptace. Kina se hemží sci-fi a fantasy spektákly a davy nemají problém na to chodit. Určitě to není pravá klasická hardcore sci-fi/fantasy, ale je to v módě a je to všeobecně přijímáno.

*Slovo sprsklotina nepoužívám nijak hanlivě, většinu těch seriálů prakticky neznám. Sprklotina = směska žánrů.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>


 
 

 
Tento web je provozován soukromou osobou
a nevztahuje se na něj Nařízení GDPR