'; ?> Potter Web CZ/SK - Harry Potter Fans - Re:Rowlingland nestačí? - Soví pošta
Error creating feed file, please check write permissions.

Potter Web CZ

Harry Potter Fans


Úvodní stránka > Soví pošta - diskuse

Bleskovka

Příležitost pro všechny výtvarníky!
Umíte kreslit? Chcete svá díla zveřejnit a ještě mít možnost získat pěkné ceny? Pak klikněte sem

Hlavní výběr

Úvodní stránka
Novinky
SPOILERY 7.kniha
Knížky
Herci
J.K.Rowling
Galerie
Stáhněte si
Doporučené odkazy
Návštěvní kniha
Napište nám
Soví pošta - diskuse
Příčná ulice - burza
Archiv diskuse hp.cz
Archiv diskuse FMS

Potter Web Menu

Náš tým
Naše ikonka
Akce
Newsletter
Magazín Pottered
Potter Povídky CZ
Budeč

Přihlášení

Přihlašovací jméno

Heslo

Zapamatovat
 
Chci se zaregistrovat!
Zapomněla(a) jsem heslo

Anketa

Co říkáte na trailer k sedmičce?

Oko Velkého Bratra

Tvoje IP adresa:
3.218.67.1

Statistiky

Tuhle statistiku jsme zavedli 14.3.2006
TOPlist

Prohlášení

Potter Web CZ is in no way related to J.K. Rowling, Scholastic Books, Bloomsbury Publishing or Warner Bros. All images and material related to the J.K. Rowling novels is © Scholastic Books (US), and Bloomsbury Publishing (UK). All material related to the "Harry Potter" films is © Warner Bros.

Veškerá práva ke zde zveřejněným autorským článkům vyhrazena.
Články není  dovoleno přebírat bez souhlasu redakce a bez uvedení původu "potterweb.cz".

Tato stránka používá soubory cookie.
Používáním této stránky souhlasíte s používáním souborů cookie.

Naše ikonka

Budeme rádi, když na svých stránkách umístíte tuhle naši ikonku s odkazem na www.potterweb.cz/web/
Potter Web CZ
Návod na vložení ikonky je zde.

powered_by.png, 1 kB

Soví pošta


 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 Následující > Konec >>
 
Rowlingland nestačí? - 03.03.2011 18:43
Stalo se mi párkrát poslední dobou, že se objevilo nějaké obecnější téma, třeba teď naposledy ta technika, ale i jiné věci, kde jsem měla pocit, že bych k tomu ještě měla co říct, ale nakonec jsem to nechala plavat, protože jsem si uvědomila, že to už by nebyl svět HP, ale spíš Budeč nebo tak něco, což by bylo nejspíš dost mimo, ale říkala jsem si, že je docela škoda, že u Rowly to takhle nechodí.
Takže jsem se chtěla zeptat čistě obecně a bez ohledu na konkrétní příběh:
Co se vám v Rowlinglandu líbí? A co by se vám líbilo spíš jinak? Jak by zhruba vypadal kouzelnický svět podle vašeho gusta?
Mám na mysli takové věci jako princip fungování magie, zákony, životní styl, znalosti, soužití s obyčejnými, určité uznávané hodnoty, jako je u Rowly třeba ta čistokrevnost nebo vztah k jiným bytostem, co nejsou lidi, prostě tyhle obecné zákonitosti, co by platily, ať se děje, co se děje.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 03.03.2011 20:59
Mně se líbí, že je magie vrozená a pravděpodobně nějak geneticky podmíněná. Tím se řeší spousta problémů, nedá se to zasloužit ani v tom základním slova smyslu vydřít nebo načíst, je to jednou dáno a šlus.
Zároveň existují i ty výjimky co potvrzují pravidlo, které ale zapadají do obecných poznatků o genetické dispozici. Dá se předpokládat, že dva kouzelníci splodí kouzelníka, ale někdy se gen odmlčí a vznikne moták. A naopak, někdy se gen zapne u někoho, kde se o žádném kouzelném předkovi neví. Ale hádám, že tam je, jen gen prostě několik generací mlčel a teď se bůhvíproč zapnul
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 03.03.2011 21:08
To je zajímavý, protože mně se právě ta vrozená magie nelíbí. Má to logiku, ale nezamlouvá se mi to, protože to od začátku rozděluje lidi na "vyvolené" a ty, co nemají absolutně žádnou šanci. Dávám přednost systému, že se magii může naučit prakticky každý, i když třeba někdo má větší talent a někdo menší, prostě nadání jako každé jiné. S tím, že pílí se dá i ledacos překonat.
Od začátku mi připadalo strašně smutné, že se někteří lidé zkrátka narodí jako mudlové a pak mají smůlu a jsou z toho všeho vyloučeni. Tím spíš, když při četbě HP mám nevyhnutelně dojem, že ten mudlovskej svět je strašná nuda a jenom v tom kouzelnickým stojí za to žít.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 03.03.2011 21:46
Mně se to asi líbí hlavně z hlediska výstavby toho literárního světa, který by prostě na konceptu "může si to zkusit každý" nemohl fungovat. Už jsme si na to asi hrozně zvykli, ale myslím, že Rowlingová přišla skutečně s něčím novým, když vybudovala v současném světě takovou paralelní polis, která se neliší tím, že jsou její členové "nelidští" (jako třeba upíři), ale prostě jen tím, že jedou v jiném systému.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 03.03.2011 22:08
Souhlasím, Danae, vidím to taky tak.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 01:22
I mně se líbí vrozená magie a princip specifického světa, a do jisté míry i systém "stát ve státě", samozřejmě včetně příslušné školy, ale neoddělovala bych je tak striktně. Utajení je sice šikovná věc, protože se tím věrohodně vysvětlí, proč teda člověk nepotkává čaroděje a nějaké nadpřirozené jevy na každém kroku, ale aspoň tím opačným směrem se mi zdá trochu přehnané oddělování do té míry, že by čarodějové pro změnu neměli tušení, jak se obyčejní lidé oblékají nebo že číslo 10 na bankovce znamená deset liber. Spíš mi vyhovuje představa, že soused od vedle, který na první pohled vypadá úplně normálně jako každý, může být čaroděj, co se v běžném světě orientuje bez větších potíží, no a co dělá doma, to už je jeho věc.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 07:47
Danae napsala:
Mně se to asi líbí hlavně z hlediska výstavby toho literárního světa, který by prostě na konceptu "může si to zkusit každý" nemohl fungovat. Jo, ono je to na tom celé založené a jinak by to asi nefungovalo, to jo. Ale občas se prostě při čtení neodbytně vnucuje, že my jsme taky ti obyčejní truhlíci, kterým po tom všem nic není. Vůbec nezáleží na tom, že nejsme jako Dursleyovi a máme fantazii a můžeme si namlouvat i že bychom byli dost odvážní a vytrvalí - je to svět, který je sice všude kolem nás, ale nám je uzavřený.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 08:53
Ale myslím, že i kdyby magie byla schopnost, která se dá získat učením - tohle má v pohádkách asi silnější oporu než ta magie vrozená - tak je to zas otázka příležitosti. Každý teoreticky může, to ano, ale komu se prakticky poštěstí, že ho nějaký čaroděj vezme do učení? Ve světě HP by to znamenalo podstatný rozdíl jen pro Petunii a Filche.
V každém případě princip, že magie je vrozená, se mi líbí, taky se mi libí představa, že je nutné nějaké systematické a institucionální vzdělávání v oboru, protože jinak by se z dotyčného stala nejspíš neřízená střela nebezpečná pro sebe i pro okolí.
Na druhou stranu se mi nelíbí ta nezbytnost hůlky a už vůbec se mi nelíbí princip trestání za přestupky tím, že se hůlka prostě zlomí, a pak už se asi nikdo nestará, co s tím dotyčným je. Vyloučení z komunity bych brala jako trest za něco mnohem horšího, možná specificky za zneužívání magických schopností, ale ne za takovou prkotinu jako jedno kouzlo na ulici.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 09:23
Ale myslím, že i kdyby magie byla schopnost, která se dá získat učením - tohle má v pohádkách asi silnější oporu než ta magie vrozená - tak je to zas otázka příležitosti. Každý teoreticky může, to ano, ale komu se prakticky poštěstí, že ho nějaký čaroděj vezme do učení? Ve světě HP by to znamenalo podstatný rozdíl jen pro Petunii a Filche.
To jo, ale přece jen je tady pořád ten jemnej rozdíl v tom, že by nebyli všichni už od narození předurčení k tomu, jestli k tomu všemu budou mít přístup, nebo ne, a mohli by to taky nějak ovlivnit. Jde tu hlavně o to, že i my si můžeme představovat, že k nám někdy přijde nějaká tajemná návštěva, která nás zatáhne do nějakého dechberoucího dobrodružství, že objevíme doma nebo třeba i někde jinde nějaké staré knihy, které změní náš život, nebo že jednou takhle někudy půjdeme a najednou projdeme vchodem do neznámého světa. Ale kouzelnický svět Harryho Pottera je nám uzavřený, dokonce tak neprodyšně, že i kdybychom z něj náhodou něco zahlédli, tak nám to ty potvory vymažou z paměti.
Kdyby se to dalo brát tak, že tohle striktní oddělení platí jen pro lidi jako Dursleyovi, kteří si ani nic jiného nezaslouží, tak by to šlo, takhle je to takový smutný.
Jo, asi mi tam přece jen chybí nějaké propojení s tím obyčejným světem. On je až moc jednostranně odsunut na vedlejší kolej, nikdo ho nepotřebuje, nikoho nezajímá, leda tak ty milé trochu podivínské zájemce, kteří se baví tím, co to ti směšní lidičkové vynalézají, aby se obešli bez magie. Chybí mi tam aspoň trochu respektu k tomu, co ti nekouzelníci taky všechno dokážou, zájmu o to, co by mělo být společné všem (jako to umění, literatura, "normální" přírodověda, studium jazyků) a třeba i nějaké přátelské vztahy mezi jedněmi a druhými - víme, že tam jsou ty smíšené rodiny, ale vidíme akorát Harryho s Dursleyovými a Hermionu, o níž víme akorát tak že jí záleží na tom, aby její rodiče nebyli zabiti.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 09:34
Vůbec mi tam obecně chybí nějaký celkový respekt. Jednak k magii jako takové, protože když je to síla, ke které mají navíc přístup jen vyvolení, tak by si toho měli vážit a nedělat, co si zamanou, jen protože to umějí, tak o co jako jde. Tohle trochu připomíná ty tradiční čaroděje z pohádek, co jsou v zásadě zlí a dělají si, co chtějí, dokud je teda nezastaví nějaký ten hrdina. Tohle by mělo být vyhrazené pro padouchy, ale v HP se tak chovají úplně všichni. Přezíravý postoj k obyčejným s tím nejspíš souvisí, vlastně nejen k obyčejným, ale i k těm ostatním tvorům, protože když so je někdo jistý, že si může dovolit úplně všechno, co si zamane, stačí se naučit příslušné zaklínadlo a dávat bacha, aby se mu do toho nepřipletl jiný čaroděj, který umí protikouzlo, tak asi těžko může smýšlet jinak.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 10:25
Já se připojuju k Aries, v podstatě souhlasím se vším. Mně tam nejvíc vadí ta stagnace. Oni možná v tom středověku před ediktem o utajení byli proti mudlům dopředu - třeba měli krby k okamžité komunikaci a přesunům, o telefonu se mudlům ještě dlouho nesnilo a kodrcali se na koni přes kontinent. Ale už v roce 1997 třeba existovaly mobilní telefony - a co mají kouzelníci? Furt ty krby a mizivé procento může poslat patrona. Jestli se nemýlím, k okamžité komunikaci nic, a to nejen že by to měli dříve - oni to nemají ani jako reakci na ty mudly. A takových příkladů bych našla víc, třeba televize a zábava obecně.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 11:20
Možná i tohle souvisí s tím, co jsem psala předtím. Proč sledovat, jak to dělají jinde, když my už jsme na to přišli dávno a takhle nám to vyhovuje. Což je do jistý míry fakt, nepotřebujou mobil, protože mají jiný možnosti - ostatně ani my jsme ještě před patnácti lety nepovažovali mobil za nic životně důležitýho - a z literárního hlediska právě takové blbinky jako volání přes krb nebo v našem případě přes studnu nebo posílání sov s dopisem a tak představují právě takové detaily, které ten svět dělají atraktivním a zábavným.
Spíš by mi vadil ten přístup, že telefon je jen taková primitivní náhražka civilizovaného volání přes krb. Lepší by bylo prostě vzít na vědomí, že tady je to tak a tam zase jinak,a je to.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 12:42
Aries napsal(a):
Proč sledovat, jak to dělají jinde, když my už jsme na to přišli dávno a takhle nám to vyhovuje. O tohle mi právě jde - já tam nevidím žádný vývoj, žádný pokrok. Tak jak je to napsané, tak je už v podstatě ve všem mudlové doběhli nebo předběhli. Ve středověku byli "něco", třeba ten krb, ohřátí polívky a hození textu na tabuli mávnutím hůlky, ale kromě přemisťování už tohle všechno s mikrovlnkama a interaktivníma tabule umí mudlové taky a mnohem víc. Ano, jsou tam vynálezci a nová kouzla, ale většinou tvoří samé kraviny; prostě bych čekala, že při svých magických možnostech budou mnohem dál.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 12:51
P.M.d.A. napsal(a):
A takových příkladů bych našla víc, třeba televize a zábava obecně.Televizi tam Rowla určitě nedala jenom proto, že by to nebylo výchovné
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:06
P.M.d.A. napsal(a):
prostě bych čekala, že při svých magických možnostech budou mnohem dál.
jenže kde? Teoreticky by se dalo uvažovat, že by mohli usilovat o nějaké ideální uspořádání, kde nikomu nic nechybí, každá nemoc se dá vyléčit, zádrhely všeho druhu se okamžitě řeší, nikdo není chudý, nikdo není nešťastný, zahrnout do toho případně i obyčejné, ať z toho taky něco mají...
Za prvé, víš, kam tahle utopie vede, a za druhé by to asi nebylo ke čtení, pokud by to zákonitě neskončilo nějakou hromadnou katastrofou.
Takže tohle mi nevadí.
Absence televize mi taky nevadí, už proto, že já ji k životu taky nepotřebuju, ale umění jako takové by mít mohli a třeba i nějaké specificky vlastní. Sice mě teď honem nenapadá, jak by to mohlo vypadat, ale mohlo by to být zajímavé.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:08
Lunkvil napsal(a):
Televizi tam Rowla určitě nedala jenom proto, že by to nebylo výchovnéJasan, bulvární tisk je lepší a výchovnější

Televize přece není jenom o pokleslé zábavě, a výchovnost nebo nevýchovnost by určovala autorka. Čili nevidím důvod, proč by nemohli nějak vysílat zprávy, výchovné pořady, pohádky apod. Čekala bych něco jako holografii...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:15
P.M.d.A., na ty vynálezy je tu i samostatné téma. http://www.potterweb.cz/web/component/option,com_simpleboard/ Itemid,44/func,view/id,112616/catid,13/limit,30/limitstart,30/. Ten kouzelnický svět je docela zvláštní tím, že někdy vypadá jako ustrnulý ve středověku a jindy zas docela moderně.
Možná že díky kouzlům žijí kouzelníci ve společnosti, která spíš trvá než že by se moc vyvíjela. Co potřebují, to mají - plus mínus, jak byla řeč v tamtom tématu, hromadnou dopravu mají zřejmě vyřešenou jen tak napůl, a když už vynalézají, tak je k tomu vedou jiné potřeby než třeba nutnost rychlé komunikace. Na tom ani není nic tak divného, různé společnosti taky zůstávaly třeba po staletí téměř neměnné. Že ti mudlové mají nějaký zvláštní věcičky, to kouzelníky nemusí zajímat, na nějaký mudly oni kašlou, ještě tak si můžou zjistit, na co používají tu elektřinu, ale to je jen pro zájemce.
Potíž nastává, když do tohohletoho uzavřeného světa přicházejí děti zvenku. Taková Adrianka vlítne do Bradavic a najednou nemůže používat svůj telefon a přehravač mp3 a všechny ty svý blbiny, a nemá tam ani nic, co by tomu odpovídalo. Co se stane? Smíří se s tím časem? Nebo budou ona a jí podobní trvat na tom, že takhle to nejde a dost toho středověku?
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:15
Aries napsal(a):
jenže kde? Když se člověk koukne na nějaký sci-fi film nebo seriál, tak tam bývají dost zajímavé náměty na zábavu a vybavení budoucnosti, a taky musel autor zapojit fantazii (a část z těch starších seriálů se postupně splnila, ale to je jiné téma).

Takže byc čekala, že tam po večerech nebudou číst při svíčkách, ale budou mít třeba právě tu holografickou (detailně prostorovou) televizi, interaktivní hry na principu myslánky (akorát že by tam šel děj ovlivňovat jako v počítačových hrách), něco takového
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:17
Jasně. Tohle je představa,co se začíná maličko blížit ke sci-fi. To se mně osobně nelíbí, já nemám ráda, když se to míchá dohromady.
Mně se u Rowly docela líbí, že tu kouzelnickou společnost pojala spíš starosvětsky, připadá mi to takové malebnější a svým způsobem útulnější, nebo jak bych to řekla. Domy zařízené zhruba jako v 19. století, což neznamená, že tam nemůže ledacos fungovat magicky, takže není nutné všechno dělat ručně. Působí to trochu nostalgicky a pro příběh založený na pohádkových principech podle mě ideálně.
Což neznamená, že se to zas musí hnát do takového extrému jako středověké hábity za všech okolností nebo používání pergamenu i na naškrábání obyčejného vzkazu. Tohle bych opravdu spíš vyhradila pro nějaké speciální příležitosti.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:21
Mně zrovna přijde, že tam jakous takous zpravodajskou televizi měli: v novinách. Když se jim hýbaly fotografie, tak je to vlastně taky ilustrace k reportáži. A upřímně, 99% televizních zpráv ten obrazový dodatek ani nepotřebuje, leda tak andulka na lyžích.
Osobně mě třeba strašně pobuřují brky a inkoust. Je to věc blbá a nepraktická, byť romantická až za roh. Já nevím, jestli jste byli někdo nuceni něco delšího psát brkem, ale je to práce pro vraha. Notabene kdysi byly všude (ve školách, na úřadech) ke stolu pevně přidělané kalamáře, aby nebyly inkoustové fleky kde všude. Tady si je nosí s sebou a rozbíjí. Kdyby se argumentovalo tím, že je občas potřeba očarovat inkoust, naprosto nic by nebránilo tomu ho očarovávat třeba v bombičkách do pera.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:23
Esclarte napsal(a):

Potíž nastává, když do tohohletoho uzavřeného světa přicházejí děti zvenku. Taková Adrianka vlítne do Bradavic a najednou nemůže používat svůj telefon a přehravač mp3 a všechny ty svý blbiny, a nemá tam ani nic, co by tomu odpovídalo. Co se stane? Smíří se s tím časem? Nebo budou ona a jí podobní trvat na tom, že takhle to nejde a dost toho středověku?

jo, já jsem u vynálezů zmiňovala toho Lukjaněnka. Tam mají normálně i počítače a všechnu dostupnou moderní techniku a magii používají v zásadě hlavně na to, když se chtějí navzájem zmasit.
Taky to jde, dává to smysl a nijak to nedrhne. Ale právě že to je už zase úplně jiný svět a s tím Rowliným naprosto nekompatibilní.
Přesto si myslím, že je možný určitý kompromis, u nás to teda jde, to už jak kdo. Vlastně i ti čarodějové mají potom větší volnost v tom, jak se vlastně zařídí, nic jim nebrání používat běžnou techniku, ve smíšených rodinách například, a i čarodějka typu Hermiona může plně přijmout čarodějnický životní styl, ona to taky udělala, ale Adrianka se klidně může vrátit domů, umět sice čarovat, ale beze všeho dál používat ten mobil. Nemusela by tam být taková ta tlustá čára buď to nebo ono, ale obojí nelze.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:25
Jo, ty brky mi taky nikdy nešly na rozum. Zvlášť, pokud se jimi snažil Harry psát o prázdninách pod dekou úkoly. Co mu jako bránilo to napsat propiskou na papír? Dursleyovi by mu dali pokoj a učitelům, snad až na napruzeného Snapea, by to taky mělo být jedno, ne?
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:26
Nedovedu si moc představit, proč by kouzelnické děti měly bavit kouzelnické-něco-jako-počítačové-hry. Vždyť ono je přece vlastně všechno poslouchá i tak. Doma skřítek, když se jim nelíbí, aby jablko padalo dolů, zamávají větvou a padá nahoru, na lítání mají koště... Čím by taková hra pro ně byla zvláštní? Ještě tak nějaké masakrovačky, ale oni kouzelníci i ty souboje tak nějak považují za normální řešení problémů, mi přijde...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:27
Salome napsal(a):
Já nevím, jestli jste byli někdo nuceni něco delšího psát brkem, ale je to práce pro vraha.
no tak my, co jsme se naučili psát jen díky tomu, že nám bylo výjimečně povoleno přeskočit etapu plnícího pera a z obyčejné tužky přejít rovnou na číňana, v zásadě souhlasíme.
Brk a inkoust by se mohl taky ponechat na speciální magické účely a na běžné psaní by se mohlo používat i něco praktičtějšího. I když propisky jsou zas trochu moc... u svého hrdiny jsem to vyřešila tím, že píše zásadně obyčejnou tužkou. Ale to by taky nemuselo vyhovovat každému
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:27
Esclarte napsal(a):
Potíž nastává, když do tohohletoho uzavřeného světa přicházejí děti zvenku. No tohle mám víceméně na mysli. Že se čistokrevní kouzelníci prezentují jako vrchol vývoje a vysoko nad nějakýma mudlama, a koukaj na ně svrchu i v těch Bradavicích, a přitom pro normálního mudlu by krok do toho světa byl prostě krokem vzad, já už si dneska třeba nedovedu představit, že bych si musela vyhledávat informace v knížkách v knihovně, neměla přístup k hudbě, filmům, divadlu a podobně.

Aries napsal(a):
Což neznamená, že se to zas musí hnát do takového extrému jako středověké hábity za všech okolností nebo používání pergamenu i na naškrábání obyčejného vzkazu.No ale to právě myslím. A nemínila jsem do toho tahat sci-fi, to mělo být jen jako příklad, že když se tvoří neexistující svět, je potřeba k němu vytvořit reálie. Mně ta starosvětskost právě připadá až přehnaná, jako u určitých sekt a tak, to mě na tom možná irituje.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:32
S těmi brky naprosto souhlasím. Tohle je skutečně věc, kterou by kouzelníci mohli vyřešit nějak chytřeji. Sice teda ti středověcí klášterníci taky sedávali celé dny ve skriptoriích a psali brky s inkousty a taky byli živí, ale za prvé by tohle snad nebylo tak těžké nějak kouzlem vyřešit a za druhé tomuhle by se děti z mudlovského světa asi opravdu nerady přizpůsobovaly a dřív nebo pozděj by tam ty propisky protlačily.
Pergameny na domácí úkoly jsou ovšem už úplnej nesmysl. Pergamen je trochu moc drahá záležitost na to, aby se s ním takhle plýtvalo a papír je zase dostatečně stará záležitost, aby kouzelníci ráčili zaznamenat, že existuje mnohem levnější a hojnější psací látka.
Jo, na nějaký oficiální dopisy by se teda třeba používat mohl, takový ty, co by Brumbál hezky podepsal seříznutým brkem namočeným v inkoustu. Ale na běžný čmárání teda ne.
Což mě zas přivádí k tomu, kde vůbec berou látku, která se běžně nevyrábí. Vyrábí si pergamen sami? A co všechno si vyrábějí sami?
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:34
Jo, to chápu. Ale Salome má pravdu třeba s těmi hrami, to, co se běžně simuluje na počítači, oni můžou dělat ve skutečnosti, tak by pro ně musela být děsná nuda jen sedět a koukat na to. Asi jako rozdíl mezi sledováním, jak si děcka hrajou na honěnou, a zapojením do hry.
Zpracování a třídění informací ale poněkud zastaralé je, to je pravda.
PS srážka, pardon, Esclarte
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:34
Salome napsal(a):
Nedovedu si moc představit, proč by kouzelnické děti měly bavit kouzelnické-něco-jako-počítačové-hry. Já myslela něco jako třeba "stopování testrála v Zapovězeném lese", prostě adrenalinovky bez skutečného nebezpečí. Von se puberťák někde vybít musí a když nemá fikci, dělá to v reále. Takže se pak nemůžou divit, že mají věčně plnou ošetřovnu

Aries napsal(a):
tak by pro ně musela být děsná nuda jen sedět a koukat na to.Já právě nemyslela koukání, proto jsem psala myslánkový princip ale interaktivní, tedy vpadnout do fiktivního děje a plnit úkoly pseudoreálně.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:36
Aries napsal(a):
Zpracování a třídění informací ale poněkud zastaralé je, to je pravda.

Třeba vzdělaní kouzelníci umí šikovné kouzlo Googlum
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Rowlingland nestačí? - 04.03.2011 13:37
P.M.d.A. napsal(a):
Salome napsal(a):
Nedovedu si moc představit, proč by kouzelnické děti měly bavit kouzelnické-něco-jako-počítačové-hry. Já myslela něco jako třeba "stopování testrála v Zapovězeném lese", prostě adrenalinovky bez skutečného nebezpečí. Von se puberťák někde vybít musí a když nemá fikci, dělá to v reále. Takže se pak nemůžou divit, že mají věčně plnou ošetřovnu

To by ale fakt nefugnovalo. Jo, dalo by se zmínit, že něco takového mají, stejně jako mají ty vlastní šachy a tchoříčky a famfrpál a nějaké ty komiksy a tak. Ale když už bych si něco takového chtěla číst, tak bych byla radši, aby to bylo o tom, jak puberťák skutečně stopuje testrála v zapovězeném lese a případně skončí na ošetřovně, než o tom, jak si na něco takového jen hraje.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 Následující > Konec >>


 
 

 
Tento web je provozován soukromou osobou
a nevztahuje se na něj Nařízení GDPR