'; ?> Potter Web CZ/SK - Harry Potter Fans - Vánoce přinesou Harryho Pottera i encyklopedie
Error creating feed file, please check write permissions.

Potter Web CZ

Harry Potter Fans


Úvodní stránka

Bleskovka

Příležitost pro všechny výtvarníky!
Umíte kreslit? Chcete svá díla zveřejnit a ještě mít možnost získat pěkné ceny? Pak klikněte sem

Hlavní výběr

Úvodní stránka
Novinky
SPOILERY 7.kniha
Knížky
Herci
J.K.Rowling
Galerie
Stáhněte si
Doporučené odkazy
Návštěvní kniha
Napište nám
Soví pošta - diskuse
Příčná ulice - burza
Archiv diskuse hp.cz
Archiv diskuse FMS

Potter Web Menu

Náš tým
Naše ikonka
Akce
Newsletter
Magazín Pottered
Potter Povídky CZ
Budeč

Přihlášení

Přihlašovací jméno

Heslo

Zapamatovat
 
Chci se zaregistrovat!
Zapomněla(a) jsem heslo

Oko Velkého Bratra

Tvoje IP adresa:
44.192.247.184

Prohlášení

Potter Web CZ is in no way related to J.K. Rowling, Scholastic Books, Bloomsbury Publishing or Warner Bros. All images and material related to the J.K. Rowling novels is © Scholastic Books (US), and Bloomsbury Publishing (UK). All material related to the "Harry Potter" films is © Warner Bros.

Veškerá práva ke zde zveřejněným autorským článkům vyhrazena.
Články není  dovoleno přebírat bez souhlasu redakce a bez uvedení původu "potterweb.cz".

Tato stránka používá pouze vlastní technické soubory cookie, nutné pro její fungování.
Používáním této stránky souhlasíte s používáním souborů cookie.

Naše ikonka

Budeme rádi, když na svých stránkách umístíte tuhle naši ikonku s odkazem na www.potterweb.cz/web/
Potter Web CZ
Návod na vložení ikonky je zde.

 

Vánoce přinesou Harryho Pottera i encyklopedie

| Tisk |  E-mail
Novinky  ->  HP a Princ dvojí krve - kniha
Příspěvek přidal(a) JamajkaX   
čtvrtek, 01 prosince 2005, 14:07
Vánoce přinesou Harryho Pottera i encyklopedie
Co všechno vychází v knížní podobě v prosinci 2005?-Dočtete se zde...
 

Knižní vánoční nabídce bude letos docela určitě vévodit český překlad šestého dílu série J. K. Rowlingové Harry Potter a Princ dvojí krve. Albatros s ním v podání Pavla Medka vtrhne na knižní pulty v pondělí 19. prosince přesně v 0.00 hodin.
„Těžko v jedné větě vystihnout pocit po překladu šestého dílu,“ řekl Právu Medek. „Skoro se až nechce věřit, že se všechny otevřené problémy podaří v posledním sedmém díle vyřešit, jak se nyní zkomplikovala situace Harry Pottera a všech kolem něj. Čtenářům bych proto přál hodně trpělivosti při čekání na poslední díl. Mám pocit, že si paní Rowlingová nenechá ujít příležitost vydat ho 7. 7. 2007. Sám budu hodně netrpělivý.“
Kromě nabízených dobrých románů, životopisů nebo historických prací se jako vhodný dárek nejbližším letos nabízejí jedinečné encyklopedie.
Po dobré zkušenosti se zájmem o desetidílnou encyklopedii Universum nabídl český početný kolektiv Euromedia Group – Knižního klubu vedený odpovědnými redaktory Janou Jůzlovou a Antonínem Kočím unikátní encyklopedii nazvanou Česko. Obsahuje osm tisíc abecedně řazených hesel nabízejících hlavně medailony tři a půl tisíce českých osobností a charakteristiky dvou tisícovek českých, moravských i slezských měst s počty z roku 2005 (města) a 2004 (obce).
Není zaměřena jen na dějiny, politické nebo kulturní osobnosti, ale nabízí i četný záběr sportovních hvězd. Nechybí Jaromír Jágr ani Pavel Nedvěd, atleti či borci dalších odvětví. Uzávěrka hesel v září letošního roku zaručila, že publikace uvádí nejčerstvější data týkající se m.j. odchodu známých postav z tohoto světa.
Čtenář se také dozví, že ČR měla k 1. lednu 2005 10 220 tisíc obyvatel. Počet klesá o 25 až 30 tisíc ročně. Populačního maxima 11,2 miliónu bylo dosaženo v roce 1944, po odsunu Němců poklesl počet obyvatel na 8,76 miliónu (1947) a po následném vzrůstu až na 10,3 miliónu v roce 1990. Zcela převládají Češi (90,4 %) spolu s Moravany (3,7 %) a Slezany (0,1 %). Rozptýlení Slováci (193 200) se podle autorů asimilují.
Zajímavostí z přírody, umění i památek je také hodně. Díky úsilí obrazové redaktorky Nadi Špetlákové je Česko s nabídkou tisíců nových fotografií objevným a působivým uměleckým dílem.
Pro poznání lidské společnosti i každého jedince přispívá obrazová publikace Člověk poprvé vydaná ve Velké Británii v roce 2004. Kapitoly Původ člověka, Tělo, Psychika, Životní cyklus, Společnost, Kultura, Národy a Budoucnost podávají komplexní přehled o nejnovějších poznatcích o světě Homo sapiens. Člověk je tvor zvídavý, přemýšlivý a společenský, což přispělo k jeho vývoji. Zvlášť v posledních dvou stech letech je to natolik výrazné, že nejenže výrazně prodloužil svou životnost, ale dokonce sahá po genetickém kódu sebe samého. Jak autoři připomínají, lidé přesto zůstávají oněmi křehkými bytostmi, jako byli před mnoha tisíci lety na afrických savanách, kde se dvounozí hominidé objevili poprvé.
Pro zájemce o další poznání světa uvádí britský projekt nakladatelství Dorling Kindersley Limited (poprvé vydaný v roce 2003) spojení knihy a internetu. E.encyklopedie po studiu devíti kapitol od Vesmíru přes historii až po umění a zábavu umožňuje zdarma si na internetové adrese www. COTOJE.cz prohlédnout hesla, na které v knize autoři odkazují. Podle návodu ze začátku knihy se lze zaregistrovat a používat možnosti internetu.

Česko A-Z
Euromedia Group, k. s.– Knižní klub, hlavní redaktoři Jana Jůzlová, Antonín Kočí a Naďa Špetláková, 512 stran, 1399 Kč

Člověk
Euromedia Group, k. s., hlavní redaktor Robert Winston, přeložil kolektiv překladatelů, 512 stran, 1399 Kč

e. encyklopedie
Euromedia Group, k. s., projekt Dorling Kindersley Limited, přeložily Naďa Špetláková a Jana Jebáčková, 448 stran, 699 Kč

***

Román

Umberto Eco: Tajemný plamen královny Loany
Argo, přeložila Alice Flemrová, 453 stran, 378 Kč

Antikvář Yambo se probouzí z bezvědomí. Takřka vše si pamatuje, jenom vlastní identitu nezná. A tak se s ním vydává autor nejslavnějšího svého románu Jméno růže do vzpomínek za čtenářskými zážitky z mládí na počátek 20. století. Zamlžené vědomí vydává postupně svědectví o éře fašisty Mussoliniho i o podobě nacistické okupace Itálie. A čtenář postupně objevuje jeho minulost, která je připomínána pomocí literárních hrdinů. Přesto je to příběh o Itálii, jaká byla před druhou světovou válkou.

Miloš Urban: Santiniho jazyk
Argo, 398 stran, 298 Kč

Příběh Martina Urmanna, zaměstnance reklamní agentury, který dostane za úkol vymyslet univerzální reklamní větu, se dá číst jako detektivka.
Inspiraci totiž čerpá při sledování staveb Jan Santiniho-Aichla, kterým se říká barokní gotika. Kladruby, Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou s dřeveným jazykem sv. Jana Nepomuckého pod stropem a další jeho stavby jsou také svědky děsivých vražd. Co mají společného s Urmannovým úsilím, nakolik měl být snad on původní oběti? Na jedné straně detektivka, na straně druhé příběh našich současníků odmítajících podlehnout stereotypu.

Monika Zgustová: Tichá žena
Euromedia Group – Odeon, 320 stran, 199 Kč

Hrdinkou románu Tichá žena je pražská rodačka Sylva z rodu Stamiců. Na kraji sedmdesátky se vrací do šťastných chvil dětství a mládí, kdy se seznámila s Andrejem, ruským malířem, který prchl před ohněm občanské války.
Bolestné zkušenosti však není ušetřena ani ona, manželský svazek ji neobohatil. Za nacistické okupace jako říšská občanka podnikala kroky na pomoc Andrejovým krajanům. A stále se ptala: kdo jsem? Emigrace je trvalým motivem románu, jehož děje se přelévají z Prahy do USA i do Sovětského svazu.

Jáchym Topol: Kloktat dehet
Torst, 284 stran, 299 Kč

Básník a prozaik účtuje v románu s traumatem osmašedesátého roku metodou brutální grotesky.
Jeho nový román je polemikou s mýtem o malém českém národu, o drobném soustu mezi říšemi Západu a Východu.
Jeho chlapečtí hrdinové jsou bojovníci zažívající v mytickém čase přerod v muže. Vlastenecký mýtus je představen v tak čiré podobě, až se stává ironickou parabolou idejí dávných obrozenců a současné politiky. V mytickém prostoru se český lev nezalekl říše zla a nastavil drápy, což může čtenáře vést k pocitu symbolického zadostiučinění.

Anna Farianová: Putování po čtrnácti životech
Mladá fronta, 280 stran, 199 Kč

Co spojuje dívku a poté ženu Annu z Jeruzaléma v době Římské nadvlády s eskymáckou dívkou Ašikou z 5. století nebo s chlapcem Abutem, který se narodil před sto padesáti lety matce v malém kmeni v rovníkové Africe? Podle autorky je spojuje i trochu víc než jen podobné osudy. Uvědomila si to v dnešním Jeruzalémě, kdy získala pocit, že tam už jednou byla. Patnáct lidí, a přesto tolik podobného. Touha prožít něco hezkého v dětství a v mládí, dospělost pak plná bojů o prosazení vlastní důstojnosti. Jsou to příběhy lásky a bolesi.

Historický román

Viktor Fischl: Vy, soudci athénští
Paseka, 184 stran, 199 Kč

„Ten zlosyn a kazitel mládeže!“ volali ve starých Athénách na Sokrata, kterého pohnali před soud.
A právě jeho si vybral třiadevadesátiletý prozaik a básník Viktor Fischl. Sokratova žáka Platóna, díky jemuž vděčíme vlastně za záznam jeho myšlenek, učinil starším, aby s ním mohl filozof a učitel diskutovat o všech věcech všehomíra. Oživl tak vojevůdce Alkibiades, dramatik Aristofanes, manželka Xantipa, žalobce Meletos ad. Zůstala také základní otázka sporu, zda je lepší starost o množství peněz a pocty, nebo rozhodování mezi tím, co je dobré a co špatné.

Vlastimil Vondruška: Prodavači ostatků
MOBA, 439 stran, 299 Kč

Autor populárních detektivních příběhů z Království českého posledních Přemyslovců se vydal do doby Jana Lucemburského.
Hrdina románu, mladý Martin ze Stvolna, se jako člen průvodu Hynka Berky z Dubé dostane až do Francie. Na univerzitě se dostane do konfliktu s inkvizicí, sblíží se zato s Bernardinou, která mu poskytla vše, po čem jen toužil. A samozřejmě zjistil, že všichni mocní jsou lační po ostatcích Kristových. Vondruška popisuje život ve 14. století tak poutavě, že čtenář prožívá všechna hrdinova dobrodružství a zjišťuje, že se toho v jednání mezi lidmi zase tak nezměnilo.

Životopis

Jan Lukeš: Srdcerváč
Nakladatelství Hejkal, 316 str., 275 Kč

Řekne-li se Jiří Stránský, nejvíce lidí si vybaví seriál Zdivočelá země, obraz života nejen v pohraničním statku po konci 2. světové války. Nebo film Bumerang z prostředí uranových lágrů padesátých let. To byla jeho zkušenost, popsal ji v povídkové knize Štěstí. Za smyšlenou ilegální skupinu dostal 8 let, při amnestii v roce 1960 mu bylo odpuštěno 9 měsíců. Po čase se věnoval filmu, jako asistent režiséra Martina Friče se m.j. podílel na snímku Hvězda zvaná pelyněk. Lukešův rozhovor je biografií člověka ovlivňujícího jako tvůrce i prezident centra PEN klubu kulturu i politiku. Je to příběh života u nás v posledních sedmdesáti letech.

Historie

Josef Žemlička: Přemyslovci. Jak žili, vládli, umírali
Nakladatelství Lidové noviny, 497 stran, 295 Kč

Vraždou Václava III. v Olomouci v roce 1306 vymřel starobylý královský rod Přemyslovců.
Odešel tehdy rod po čtyři století určující podobu vlády v srdci Evropy. Jaké byly vztahy mezi jeho členy? Jak se domlouvaly sňatky? Kdo a proč z Přemyslovců odcházel do emigrace? Říše rozkládající se od Severního po Jaderské moře byla spravována mnoha osobnostmi, vliv v ní měli muži i ženy, kteří se ne vždy k sobě chovali přátelsky.

Miroslav Huptych: Kdo pije vlčí mlíko aneb Jak se léčilo za starodávna
Argo, 246 stran, 259 Kč

„Slintá-li mnoho dítě, když mu rostou zuby, má mu matka otřít třikráte po sobě ústa špičkou kočičího ocasu,“ tradovalo se v Poličce. Kuriózní radu vybral básník a autor koláží Miroslav Huptych do knížky dávných rad. Jsou prý trojí újmy: „hlavní“, kdy hlava se rozestupuje, lebka bolí a nemocný dostává závrať, žaludkové a na Dačicku rozlišovali ještě třetí: „újmy v celém těle“. Všecko tělo člověka bolelo, člověk byl nevládný. A ještě hanácká rada proti uřknutí: „Víš-li, kdo tě uřkl, vyplaz na něj jazyk, budeš zdráv.“

Současnost

Samuel P. Huntington: Kam kráčíš, Ameriko?
Rybka Publishers, 420 stran, 259 Kč

Autor bestselleru Střet civilizací, který předpověděl, že po konci studené války nejspíš přijdou konflikty spojené s různorodostí hodnot jednotlivých „civilizací“, se vydal do zkoumání proměn Ameriky.
Univerzálními hodnotami při jejím vzniku byly svoboda a demokracie. Riziko m.j. vidí ve vlivu rostoucího přívalu hispánských přistěhovalců, který by mohl rozpoltit zemi po stránce jazykové (angličtina vedle španělštiny) i kulturní (anglosaská vedle hispánské). Hloubavá analýza americké společnosti, která ovlivňuje celý svět.

Zamyšlení

Elias Canetti: Hlasy Marrákeše, Svědomí slov
Prostor, přeložil Jiří Stromšík, 349 Kč

Nositel Nobelovy ceny za literaturu (1981) navštívil v roce 1954 Maroko.
Druhá část knihy, Svědomí slov je soubor esejů z let 1936 až 1976, které se v tomto překladu a výběru dostávají k českému čtenáři poprvé.
Ocitají se tam vedle sebe Kafka a Konfucius, Büchner, Tolstoj, Karl Kraus i Hitler, hirošimská tragédie i úvahy o vzniku románu. Jsou to zdánlivě nesouvisející věci. Podle Canettiho však nepřátelé lidstva nabyli na moci a není možné se na ně neohlížet a omezovat se jen na úvahy o vzorech. Je třeba vidět věci v souvislostech a s vědomím vlastní odpovědnosti.

Zábava

Benjamin Kuras: Ciao sexu, aneb Jak blaho alespoň předstírat
Eminent, 121 stran, 189 Kč

„V sexu se člověk nikomu nezavděčí, a když už, tak vesměs náhodou či nedopatřením a z jiných důvodů, než zamýšlel,“ říká autor s mírnou dávkou ironie na začátku úvah na téma: jak si uchovat sexuální apetit i ve zralém věku. Mazlení, mazlení, mazlení, zní jedna z jeho rad. Cesta k mužské rozkoši vede přes poslech ženiných trablů, to je druhé ponaučení. A pak slovně přijímaná zásada: milovat druhou osobu znamená přijímat ji takovou, jaká je. Bavit se odlišnostmi a nechat se jimi inspirovat a obohacovat.

Pro děti

Pavel Šrut: Příšerky & Příšeři
Paseka, ilustrace Galina Miklínová, 96 stran, 169 Kč

„Nejstrašnější z příšeráků / jmenuje se NIC. / A Niců je jako máku / v poli makovic. // Chodí v noci, chodí ve dne / po zemi i po moři – / a na koho to NIC sedne, / toho nudou umoří,“ říká básník Pavel Šrut v knížce básní ne nadarmo pojmenované Příšerky & Příšeři. Povídá si totiž s dětmi o tom, co jsou hrozné věci, patálie, trampoty. Ilustrace Galiny Miklínové potěší nejen děti a pomáhají udělat z knížky literární klenot.

Petr Sís: Tibet.
Tajemství červené krabičky

Raketa v produkci nakladatelství Labyrint, přeložil Viktor Janiš, 275 Kč
Pohádkář Petr Sís našel v roce 1994 v pražském domě, kde bydlel jeho tatínek, filmový režisér Vladimír Sís, červenou krabičku.
Jakmile ji otevřel, spatřil otcův deník.
Táta se mu svěřoval o své cestě do Tibetu z poloviny 50. let minulého století. Kouzlo Himálají ho fascinovalo. Potkal tam ale také chlapce v červených hadrech, který měl na šatech našité rolničky. A to bylo to pravé pro Petra Síse. Kresbami a příběhy se dal do vyprávění tajuplných příběhů.Zdroj: MFdnes

 
 


Komentáře

Komentáře vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

< Předch.   Další >
Tento web je provozován soukromou osobou
a nevztahuje se na něj Nařízení GDPR