'; ?> Potter Web CZ/SK - Harry Potter Fans - Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - Soví pošta
Error creating feed file, please check write permissions.

Potter Web CZ

Harry Potter Fans


Úvodní stránka > Soví pošta - diskuse

Bleskovka

Příležitost pro všechny výtvarníky!
Umíte kreslit? Chcete svá díla zveřejnit a ještě mít možnost získat pěkné ceny? Pak klikněte sem

Hlavní výběr

Úvodní stránka
Novinky
SPOILERY 7.kniha
Knížky
Herci
J.K.Rowling
Galerie
Stáhněte si
Doporučené odkazy
Návštěvní kniha
Napište nám
Soví pošta - diskuse
Příčná ulice - burza
Archiv diskuse hp.cz
Archiv diskuse FMS

Potter Web Menu

Náš tým
Naše ikonka
Akce
Newsletter
Magazín Pottered
Potter Povídky CZ
Budeč

Přihlášení

Přihlašovací jméno

Heslo

Zapamatovat
 
Chci se zaregistrovat!
Zapomněla(a) jsem heslo

Anketa

Co říkáte na trailer k sedmičce?

Oko Velkého Bratra

Tvoje IP adresa:
18.118.165.24

Prohlášení

Potter Web CZ is in no way related to J.K. Rowling, Scholastic Books, Bloomsbury Publishing or Warner Bros. All images and material related to the J.K. Rowling novels is © Scholastic Books (US), and Bloomsbury Publishing (UK). All material related to the "Harry Potter" films is © Warner Bros.

Veškerá práva ke zde zveřejněným autorským článkům vyhrazena.
Články není  dovoleno přebírat bez souhlasu redakce a bez uvedení původu "potterweb.cz".

Tato stránka používá pouze vlastní technické soubory cookie, nutné pro její fungování.
Používáním této stránky souhlasíte s používáním souborů cookie.

Naše ikonka

Budeme rádi, když na svých stránkách umístíte tuhle naši ikonku s odkazem na www.potterweb.cz/web/
Potter Web CZ
Návod na vložení ikonky je zde.

powered_by.png, 1 kB

Soví pošta


 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 Následující > Konec >>
 
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 09:05
ioannina napsal(a):

Řekla bych, že v tu chvíli ho nesnášel hlavně Draco - poprvé (a naposled) má příležitost vecpat se do tatíčkem opěvovanýho Klubu, a Severus mu to takhle pokaňhá.
Ale ne. Školník přece načapal Draca na chodbě. On nechtěl jít na mejdan ale do potřebné komnaty pokračovat v tom svém opravování skříně, a když už ho tam načapali, tak je prostě nechal při tom, že se chtěl nabourat na ten mejdan. Přece jim nebude vysvětlovat, co tam dělal doopravdy. Proto si ho taky Snape hned vzal na paškál, protože ten rámcově věděl, o co jde.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 09:30
Tak jsem se schválně podívala, jestli tam bude zmínka o oblečení, a není, takže můžeš mít pravdu. Usuzuješ podle toho nešťastnýho kukuče, co?

Ale předtím mi fakt přijde - když si odmyslím normální poznámky typu "Snape se tvářil kysele", což je Harryfiltr, že se Snape a Slughorn k sobě chovají velmi hezky, až srdečně - na Snapea. Nevidím tam ani kapičku třenice mezi těmi dvěma. Že má Potter špatný svědomí kvůli té učebnici...

Mimochodem, myslíte si, že se ta učebnice dostala k Harrymu se Snapeovým vědomím?

A co si myslíte o Slughornových snížených požadavcích na kvalitu studentů na OVCE - jenom kvůli Harrymu (Dumbledoreova intervence), nebo byl obecně tak mírnej?

Já si myslím, že Snapeova přísnost může být v dlouhodobým hledisku přínosná, jak pro ty studenty (obecně rádi přijímaní, protože opravdu umějí), tak pro lidi / organizace, který vyžadujou OVCE z lektvarů pro přijetí k dalšímu školení (minimálně to bude léčitelství, čili Mungo, a bystrozorskej výcvik, když se člověk trochu zamyslí, tak určitě přijde ještě na něco) - přijdou k nim lidi se solidníma znalostma a dobrejma pracovníma návykama (ty všechny školní tresty a průběžnej důraz na bezpečnost práce, kterej se jim musel zarýt do kůže).
Třeba takhle (ono se to líp ilustruje kusem příběhu, než sáhodlouhým okecáváním):
Neville se odvážil zariskovat a položit jednu z těch otázek, které ho při výkladu napadly. „Hm... pane profesore... ty rezidua... to může nějak ovlivňovat lektvary? Celkem chápu, že když jsme zakopávali ty zbytky Znamení, tak kolem toho mistr Janecius dělal spoustu opatření, ale on později chtěl, abych dal pryč i to enthermio z toho pitomého kakaa, když se do něj chystal něco nakapat...“
„Jaká škoda, že jste se nerozhodl se snažit dřív, Longbottome,“ konstatoval suše profesor Snape. „Jistěže ano. Proč si myslíte, že jsem vždycky trval na tom, abyste laboratoř uklízeli mechanicky, bez použití magie? Ach ano, pochopitelně, já se přece vyžívám v týrání studentů, že?“ Ušklíbl se a podíval se po Nevillovi úkosem.

(Reziduy se myslí rezidua magické energie po provedení kouzla.)
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 09:45
ioannina napsal(a):
Tak jsem se schválně podívala, jestli tam bude zmínka o oblečení, a není, takže můžeš mít pravdu. Usuzuješ podle toho nešťastnýho kukuče, co?Samozřejmě a taky z toho, že ho Filch přitáhl z chodby a z toho, co dělal Draco celý rok.
Harryfiltr
Tohle neberu. Od toho už je jen krůček k nemastným vlasům a namakané figuře. Celá kniha je Harryfiltr. To bys nesměla brát v úvahu výraz vůbec žádné postavy v žádné situaci. Snape a Slughorn se k sobě chovají více méně normálně. S výjimkou sedmého dílu nikde není žádný Snapeův konflikt s žádným profesorem, když nepočítám Lupina, kde to ovšem mělo osobní důvody, ale nikde není ani žádný zvláštní projev sympatie, prostě profesionální zdvořilost, nic víc

Mimochodem, myslíte si, že se ta učebnice dostala k Harrymu se Snapeovým vědomím?

Ne, to si opravdu nemyslím.

A co si myslíte o Slughornových snížených požadavcích na kvalitu studentů na OVCE - jenom kvůli Harrymu (Dumbledoreova intervence), nebo byl obecně tak mírnej?
Harry měl myslím z těch lektvarů nakonec dvojku, ne? To přece není špatná známka. Ostatní profesoři taky brali do svých kursů studenty, co měli N. A mimochodem, v téhle souvislosti je poměrně příznačné, že Harry většinou voral, co mohl, ale jakmile mu Snape nefuněl za krk, tak to najednou šlo. I v těch Slughornových hodinách mu to šlo nejen díky extra návodu, ale i proto, že byl podle těch návodů schopný postupovat, což asi nebyla samozřejmost, a protože měl radost, že ho chválí, když se mu to povede.

Já si myslím, že Snapeova přísnost může být v dlouhodobým hledisku přínosná

tak v tomhle se jak víš absolutně neshodneme. Přínosná může být přísnost McGonagallové, která je náročná a trvá na tom, aby ze sebe studenti vydali maximum, netrpí jim flákání a je schopná spravedlivě ocenit úspěch. Snape se chová podle své momentální obvykle blbé nálady a jeho sekýrování nemá nic společného se snahou studentům jakkoliv pomoct.
Neville se odvážil
Zajímavé, moc se mi to líbí a opravdu se těším, až bude možné si tvoje dílo přečíst. Ovšem tenhle Snape a ten Rowlin je spíš náhodná shoda jmen. No proč ne, když chceš.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 10:05
Já bych řekla, že si ti dva jsou víceméně lhostejní. Snape ze Slughorna nebyl nijak nadšenej, možná si ho vážil jako svého starého učitele, ale asi zase ne nějak zvlášť, koneckonců sám se zřejmě v lektvarech dopracoval dál. Slughorn ho zase jako svého bývalého studenta, určitě vynikajícího a navíc pokračujícího v jeho díle, viděl rád, ale nejspíš ho neřadil mezi své skutečné oblíbence ze své sítě - jak tu padlo, nedával najevo nějakou zvláštní hrdost, že ho učil a že je z něj taková lektvarová hvězda a pžizval si ho proto, aby se před ním dál mohl rozplývat nad Harrym a nostalgicky připomenout Lily.
Harryfiltr: tady souhlasím s Aries. Zahořklý výraz je zahořklý výraz, ať už odráží skutečnou náladu nebo je to jen taková běžná fasáda. U Snapea bych řekla, že se tak tvářil většinu času, takže to nemuselo vyjadřovat nechuť k Slughornovi, nebyl ale asi zrovna radostí bez sebe.
No v těch ostatních bodech souhlasím taky. Jinak pokud jde o snížené Slughornovy nároky, obávám se, že tam je zase malá past na spisovatele. Hádám, že podle Rowly by vyznělo nepřirozeně, kdyby měl Harry z lektvarů na NKÚ rovnou Výborně. Asi jo, mně by to tak nevadilo, kdyby bylo dáno najevo, že na tom tvrdě pracoval, aby dosáhl žádoucích výsledků. Takhle zase poněkud bije do očí, že, jaká náhoda, přišel nový učitel s nižšími nároky - pro Harryho pro změnu cejch protekčního děcka. Prostě situace, kde se vždycky zašklebí kouzlo chtěného a co hůř, která trošku poškodí reputaci hlavního postavy. Každopádně bych nevěřila tomu, že to se Slughornem sjednal Brumbál, jiným učitelům taky stačilo Nad očekávání - už podle názvu je to naprůměrné ohodnocení, což by pro pokračovací kursy mohlo stačit.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 10:26
Aries napsal(a):
Harryfiltr
Tohle neberu. Od toho už je jen krůček k nemastným vlasům a namakané figuře. Celá kniha je Harryfiltr. To bys nesměla brát v úvahu výraz vůbec žádné postavy v žádné situaci. Snape a Slughorn se k sobě chovají více méně normálně. S výjimkou sedmého dílu nikde není žádný Snapeův konflikt s žádným profesorem, když nepočítám Lupina, kde to ovšem mělo osobní důvody, ale nikde není ani žádný zvláštní projev sympatie, prostě profesionální zdvořilost, nic víc

(Lockhart... po tom tam vyjeli všichni...)
Ve Spinner´s End, jak mluví s Bellou a Cissou, tam je bez Harryho a je o poznání jinej. Harryfiltrem myslím takový to dodávání "co si Harry myslí, že si Snape myslí", což je většinou o dost posunutý, plus Harryho výklad Snapeových ksichtů. Tak, jak ty tvrdíš, že se Draco nechtěl nasáčkovat na mejdan (a máš pravdu), přestože si Harry (a tudíž čtenáři) můžou mít na první pohled myslet, že o to mu šlo, stejný kritický myšlení se dá aplikovat na Snapea (a dají se očekávat stejně kvalitní výsledky). Náhodou, Harryfiltr tam hraje docela pěknou roli, protože díky němu téměř nic není tak, jak to vypadá - Harry není zrovna dobrej pozorovatel lidí.

Mimochodem, myslíte si, že se ta učebnice dostala k Harrymu se Snapeovým vědomím?
Ne, to si opravdu nemyslím.

Já taky myslí, že spíš ne, a jak teda?
Já si myslím, že ji tam nastražil Dumbles. Protože jako náhoda mi to přijde trochu přehnaný. Že by měl Snape takovej bordel v pomůckách? Při jeho puntičkářství?

Slughornovy snížené požadavky na kvalitu studentů na OVCE Harry měl myslím z těch lektvarů nakonec dvojku, ne? To přece není špatná známka.
U všech ostatních předmětů to byla známka, kde se učitel rozhodoval, jestli toho člověka vezme do pokračovacího kurzu. S "přijatelný" člověk sice udělal NKÚ, ale do kurzu na OVCE nemohl. Přemejšlím nad tím, jakej mohl mít Snape důvod, mít tak vysoký požadavky - koneckonců, lektvary jsou dost nebezpečná záležitost a člověk může napáchat vlastní blbostí hodně špatnýho na druhých. Když si člověk místo "lektvary" dosadí "chemie a farmacie"... Proto taky píšu, že si myslím, že Snapeova přísnost může být v dlouhodobým hledisku přínosná.
McGonagallová... já ji mám fakt ráda, ale teď se zase na Snapedom vytáhly tresty, porovnávají Snapea a McGonagallovou, vypisujou jednotlivě všechny incidenty i udílení bodů. Minerva z toho vychází jako člověk, kterej netrestá, pokud nechytí člověka při činu, nadržuje Gryffindoru, nezavádí preventivní opatření, netrestá, když studenti porušujou školní řád, aby se zastali kolegy (i když to šlo vyřešit jinak a líp, např. zavolat na pomoc kantory). Severus trestá, když se ohrozí zdraví a život ostatních, když se omezujou ostatní (vyrušování), kupodivu netrestá, když někdo jen napadá jeho autoritu (např. když na něj Harry řve Drž hubu!, neudělá nic) a netrestá, pokud studenti situaci nakonec sami zvládnou. Zas nastoupí starej Harryfiltr - Harry má Minervu rád a Snape hodně často pouští hrůzu, takže je pak dojem takovej, jakej je - jenže když si člověk sepíše reálný akce a pomine planý výhrůžky, je to tak, jak říká Bella: samý kecy, skutek utek. Snape mnohem víc štěká než kouše.
Neville se odvážil
Zajímavé, moc se mi to líbí a opravdu se těším, až bude možné si tvoje dílo přečíst. Ovšem tenhle Snape a ten Rowlin je spíš náhodná shoda jmen. No proč ne, když chceš.

Jsem zvědavá, jestli ti tak bude připadat i v souvislostech. Víš, na čem to visí. Už si začínám vyřizovat ty překlady, abych tam strkala nejdřív něco... jak jsi mi poradila. Kdybych měla slíbený, že nebude problém... Tohle je třetí kulička a já jsem paličatá; i když je to spíš volná série, chci to dávat ven popořadě.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 10:32
Minerva z toho vychází jako člověk, kterej netrestá, pokud nechytí člověka při činu, nadržuje Gryffindoru, nezavádí preventivní opatření, netrestá, když studenti porušujou školní řád, aby se zastali kolegy (i když to šlo vyřešit jinak a líp, např. zavolat na pomoc kantory).
Ehm ehm. Padesát bodů dolů za každého studenta z Nebelvíru za noční potulky bylo nadržování? Nebo body dolů za to, že Harry dostal další trest u Umbridžky? A že netrestá, když porušují řád, aby se zastali kolegy - když Harry s Georgem zmlátili Malfoye po tom něešťastném famfrpálu, tak byla dost rozlícená a chtěla jim uložit řadu trestů, než se do toho vložila Umbridgeová. A když už je řeč o nadržování, skutečně to nebyla Minerva, kdo hodil přes palubu svěděctví dvanácti nebo kolika studentů, že student z jeho koleje napadl hráčku soupeřícího družstva...
A přísnost, která má za následek, že jsou studenti vynervovaní a dělají chyby, přínosná není.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 10:45
ioannina napsal(a):
Mimochodem, myslíte si, že se ta učebnice dostala k Harrymu se Snapeovým vědomím?
Myslím že ne, na to tam byly věci, které cítil moc osobně, i když to z toho nebylo patrné. Pro Snapea to byl svým způsobem deník a rozhodně by nechtěl, aby ho Harry viděl. Varianta s Brumbym mi přijde lepší.

A co si myslíte o Slughornových snížených požadavcích na kvalitu studentů na OVCE - jenom kvůli Harrymu (Dumbledoreova intervence), nebo byl obecně tak mírnej?

Já si myslím, že Snapeova přísnost může být v dlouhodobým hledisku přínosná, jak pro ty studenty (obecně rádi přijímaní, protože opravdu umějí), tak pro lidi / organizace, který vyžadujou OVCE z lektvarů pro přijetí k dalšímu školení (minimálně to bude léčitelství, čili Mungo, a bystrozorskej výcvik, když se člověk trochu zamyslí, tak určitě přijde ještě na něco) - přijdou k nim lidi se solidníma znalostma a dobrejma pracovníma návykama (ty všechny školní tresty a průběžnej důraz na bezpečnost práce, kterej se jim musel zarýt do kůže).

Nemyslím si, že by Křik měl nižší požadavky, měl požadavky standardní. Snape si podle mýho takhle ulehčoval práci - v šesťáku a sedmáku mohl učit míň lidí a měl větší klid.
Nižší požadavky by byly, kdyby vzal všechny, kdo měli NKÚ (v některých předmětech je třeba brali, ale očividně to nebyl standard). Kdyby se měli k dalšímu studiu brát všude jen naprostí jedničkáři, tak by NKÚ vlastně neměly smysl - k čemu je ti, že máš dvojku, když už nesmíš pokračovat? Stačí jedna malinká chyba a už není jednička. Takže třeba Crabbe a Goyle by po páťáku skončili, protože nevěřím, že by něco napsali na jedničku.
Já jsem ráda, že Harry nenapsal lektvary za jedna, to by z něj udělalo teprv Mařena.
Taky nesmíš směšovat výsledky v páťáku s výsledky nutnými k přijetí - celková úroveň se přece nesníží, protože úroveň OVCÍ zůstává stejná, a pokud máš OVCE za T, tak ti houby pomůže, žes měla v páťáku jedničku. A koneckonců náročnost OVCÍ se nesnižuje ani se změnou vyučujícího na lektvary, to je externí test, to, že je to někdo naučí líp nebo hůř než jiný není relevantní (v šestnácti už by se člověk neměl tolik spoléhat na to, co ho naučí oni, jako na to, co se naučí on).
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 10:48
Esclarte napsal(a):
Snape... sám se zřejmě v lektvarech dopracoval dál.
Taky si myslím.
Slughorn ho zase jako svého bývalého studenta, určitě vynikajícího a navíc pokračujícího v jeho díle, viděl rád, ale nejspíš ho neřadil mezi své skutečné oblíbence ze své sítě - jak tu padlo, nedával najevo nějakou zvláštní hrdost, že ho učil a že je z něj taková lektvarová hvězda a pžizval si ho proto, aby se před ním dál mohl rozplývat nad Harrym a nostalgicky připomenout Lily.
Nemám námitky, až na Harryho - ono těm dvěma nemuselo nutně jít jenom o Pottera, žejo. Před Potterem Sluggy bude pochopitelně tahat kartu Lily, ne Snapea. Ale Snape je podle mě víc vědátor než ozdoba salónů, takže může být Sluggymu užitečnej hlavně jako "jeho skvělej žák - podívejte se, koho jsem vychoval!" Spíš bych to viděla, že Severus byl z těch Sluggyho lidí, kteří případně ze sítě kontaktů lovili ty mecenáše. Ale úplně popravdě si myslím, že Severovým mecenášem byl Malfoy (už tehdy ve funkci Voldemortova náhončího) a to že byl docela průser. Představuju si konkrétně situaci, kdy Malfoy nabídne Snapeovi - někdy kolem Snapeových OVCÍ, že by mu zafinancoval další studium, pokud bude Severus později nějakou dobu pracovat "v jeho laboratořích", čti pro Smrtijedy.

poškodí reputaci hlavního postavy.
Nojo, když ona tam potřebovala dostat tu zatracenou učebnici - to je to, co si nejspíš neuvědomuje, nenechává psát postavy, řídí se hlavně zápletkou, a pak to dělá tohle.

Každopádně bych nevěřila tomu, že to se Slughornem sjednal Brumbál, jiným učitelům taky stačilo Nad očekávání - už podle názvu je to naprůměrné ohodnocení, což by pro pokračovací kursy mohlo stačit.
Mohl se tak původně nadprůměrnej Snapeův kurz propadnout do šedi průměru. Když se k tomu připočítá, že se Sluggy nenamáhal udržet krok s novinkama a učil podle x let starejch a mnohdy překonanejch postupů, mohla upadnout úroveň toho kurzu docela významně.
Tady je pěkná debata o hogwartským a britským školským systému, vyplývá z ní, že hodnota známky je spíš taková, jak je pro nás pocitově na vejšce: Vynikající je jasná, Nad očekávání je průměr, kantor se rozhoduje, jestli studenta pustí do pokračovacího kurzu nebo ne, Přijatelný je poslední stupeň, kdy člověk předmět absolvoval, ale už nemá na pokračovací kurz, zbytek znamená, že člověk propadl. To se myslí u NKÚ (a OVCÍ). Jinak zřejmě člověk propadá, jenom když má na konci roku Trol, to se myslím nikde neřešilo.

A dávám neště odkaz na tu diskuzi o trestech, tady.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 11:23
ioannina napsal(a):
... hodnota známky je spíš taková, jak je pro nás pocitově na vejšce: Vynikající je jasná, Nad očekávání je průměr, kantor se rozhoduje, jestli studenta pustí do pokračovacího kurzu nebo ne, Přijatelný je poslední stupeň, kdy člověk předmět absolvoval, ale už nemá na pokračovací kurz, zbytek znamená, že člověk propadl.
Jasně, ale Bradavice to tak úplně nekopírujou, ne? Tam si to každý učitel nastavuje jak chce, McGonagallová jasně říká, že chce dvojku, ne že v případě dvojky se bude rozhodovat. Na Jasnovidectví by toi podle mě jasně stačila trojka, ale o tomk se tam nemluví.
Já v Snapeově postoji brát jen jedničkáře nevidím nějakou záruky vynikajícího kurzu - Snape byl podle mě pěkně mizernej učitel - předmět ovládal, o tom žádná, ale naučit ho neuměl; jinak by Harry samostudiem z jeho poznámek nemohl udělat takový kvalitativní skok. Vždyť on podle té učebnice nedělal vlastně nic jiného než předchozích pět let - dodržoval Snapem předepsané postupy, ale nikdo na něj neřval, nikdo ho nebuzeroval. A jeho výsledky šly nahoru - tohle dává Snapeovi jako pedagogovi opravdu špatné vysvědčení. Snape měl napsat skripta a jít učit na vejšku postupy, ne učit praktika.

Jasný, můj Snape a tvůj Snape jsou úplně jiný osoby.
Refrén: A může za to Rowla, protože tu osobu napsala tak nekonzistentně, že každý najde argumentaci pro své přesvědčení a všichni mají pravdu...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 11:30
Mně se nechce dělat ty okýnka, snad to bude přehledný i tak.
Jednak souhlasím s Tess, že Snapeovy vysoké nároky zřejmě byly způsobené především tím, že čím míň lidí bude mít na krku, tím líp.
Druhak ta učebnice: podle mě to opravdu byla náhoda. kdo si má zatraceně pamatovat, že před patnácti lety něco hodil do nějaké almary, kde už od té doby asi ani nebyl.
Za třetí, ten harryfiltr. Pokud se Harry v pozorování nebo úsudku někdy dopustil omylu, je to tam vždycky napsané. A jo, ono to vlastně bylo jinak, nebo něco v tom smyslu. Buď na to přijde sám nebo to zkoriguje někdo jiný, třeba Hermiona, ale čtenář se to zkrátka dozví.
Za čtvrté, co se týče udělování trestů, viz Esclarte.
Ještě bych dodala k té poznámce, že mu někdy něco prošlo, i když porušil pravidla. Ano, ovšem. Třeba když šel likvidovat baziliška, místo aby poslušně seděl v pokoji a nedělal nic. A tak podobně.
To máš těžké. Je to mimo jiné dobrodružný příběh, nikoliv psychologická studie úžasného profesora Snapea. V každé dobrodružné knize někdy nastane situace, kdy hrdina musí porušit zaběhaný řád, aby vůbec mohl něco podniknout.
Nevím, koho by bavilo číst si o klukovi, který chodí do školy, řádně plní všechny úkoly a poslouchá na slovo a jinak se vůbec ale vůbec nic neděje.
Příklad postavy, která se až do za pět minut dvanáct řídí pravidly doslova a do puntíku, je Percy.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 11:46
Učebnice je podle mě jasnej případ něčeho, na co by mohly vznikat - a asi vznikaly, želbohu ne tady - neměly jsme tu Ioanninu pozoruhodné teorie a dalo se i tom debatovat na kilometry stránek, ale teď už je to passé. Kdyby ji Harrymu někdo podstrčil záměrně, určitě bychom se to dozvěděli, a pokud ne v knize, tak jistě v nějakém rozhovoru spolu s nějakou zajímavostí např. o intimním životě prof. Slughorna.
Ještě k Harryfiltru, uznávám, že v něčem se projevovat může - občas nejsou věci tak, jak se zdají. Harryfiltr slouží, když je spolu s Harrym klamán i čtenář, aby byl potom hróozně překvapenej, jak to všechno ve skutečnosti bylo - např. Snape a Brumbál na věži i jinde. Je ale zavádějící hledat proto Harryfiltr všude, tam hrozí nebezpečí, že to sklouzne až k těm nemastným zářivým vlasům a podobně. No, tohle všechno vlastně už vyjádřila Aries. Obvykle můžeme při čtení knihy věřit svým očím, tady není autorským záměrem nás mást na každém kroku.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 11:49
Polemizovala bych s tím, že čtenář se to dozví - ne všechno, něco si musí domyslet, třeba že Lupin se chová dost zbaběle si Harry neuvědomí hoooodně dlouho. To jsou ale přirozený omezení toho, když se příběh nevypravuje z pozice všemocnýho pánaboha, ale z pohledu jedný postavy. Sama si s tím ráda hraju.

Harry se to z té učebnice nenaučil, jen měl najednou lepší výsledky, protože měl kvalitnější postup, což mu dělalo radost, ale neprovokovalo ho to k tomu, aby se začal učit - dokonce ani Sluggyho podkuřování ho k ničemu nevyprovokovalo. Takže podle Harryho nemůžeme posuzovat, jestli je Snape dobrej učitel - Harry především není nijak briliantní žák. Má nadání, ale odmítá do toho dát tu nezbytnou práci. Je to vidět na všem, co dělá, nejen na lektvarech. Když už do něčeho tu práci dá, je to za 5 minut 12 (a má to výsledky). Co se mi líbí, jsou například komentáře typu "neumím žádný uzdravovací kouzla, a teď by se mi hodily" (a ejhle, vyskočí Hermiona...)

Snapeovi studenti dosahovali na zkouškách před komisí neobyčejně dobrých výsledků, takže předpokládám, že Snape naučit uměl. Nikdo nesedne všem.

Hele, Percy (a Neville, kterej se taky snaží dodržovat pravidla v dost rozumný míře) jsou náhodou moje oblíbený postavy. Zvlášť Neville.

Záměrně pomíjím kauzy jako bazilišek - i když, kdyby byli zašli za profesorama, že vědí, bylo by to mnohem bezpečnější, ale DD trénoval Harryho, aby se s Voldym utkával sám. Mám s tím porušováním školních pravidel na mysli mnohem jednodušší věci, například zbytečný courání po chodbách, odsekávání, opisování, podvádění, házení dělbuchů do kotlíků, zkoušení Sectumsempra na lidi na záchodě a další a další. Co mě vytáčí dost, je to chození po chodbách a proklínání lidí, jen proto, že má Harry zrovna depku, včetně házení kleteb na Filche, jen proto, že se Harrymu nelíbí - Filch je jako moták bezmocnej.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 12:00
ioannina napsal(a):
Polemizovala bych s tím, že čtenář se to dozví - ne všechno, něco si musí domyslet, třeba že Lupin se chová dost zbaběle si Harry neuvědomí hoooodně dlouho.
To je sice pravda, ale už v trojce sám Lupin naznačuje, že si to uvědomuje. Neměl jsem odvahu říct Brumbálovi... etc.
Harry především není nijak briliantní žák.
To souhlasím. Však taky proto tam ta Hermiona vůbec je

Snapeovi studenti dosahovali na zkouškách před komisí neobyčejně dobrých výsledků,

to tam takhle doslova někde bylo?

Hele, Percy (a Neville,

Nevilla mám taky ráda. Co se týče Percyho, jestli sis všimla, já jsem ho nijak nehodnotila, jen jsem konstatovala, jak to je. Ale tvoje "náhodou Percy" zní, jako bys ho chtěla obhajovat. Pročpak? Skoro jako by sis myslela, že to potřebuje

zbytečný courání po chodbách, odsekávání, opisování, podvádění, házení dělbuchů do kotlíků,
Jsou to děcka. A jestli sis všimla, tak když nešlo o nějaký "vyšší princip", Harrymu takové klukoviny většinou neprošly nebo jen o fous.
Jinak jestli se nepletu, tak tam snad nikdy není situace, kdy by Harry něco naschvál provedl Filchovi.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 12:04
ioannina napsal(a):
Harry se to z té učebnice nenaučil, jen měl najednou lepší výsledky, protože měl kvalitnější postup, což mu dělalo radost, ale neprovokovalo ho to k tomu, aby se začal učit - dokonce ani Sluggyho podkuřování ho k ničemu nevyprovokovalo. Takže podle Harryho nemůžeme posuzovat, jestli je Snape dobrej učitel - Harry především není nijak briliantní žák. Má nadání, ale odmítá do toho dát tu nezbytnou práci.
Promiň, ale měl lepší výsledky při dodržování postupů stejnýho autora, takže vlastně v principu stejnejch. Harry koneckonců v lektvarech nikdy nebyl vysloveně špatnej, kolikrát ho Snape odmítl oznámkovat. Takže i kdyby byl Snape ten typ učitele, kterej napíše postup na tabuli a pak na to kašle, tak by měl v prvních pěti letech Harry pravděpodobně lepší výsledky, než měl. Co to o Snapeovi vypovídá?
Lektvary nikdy nebyly něčím, v čem by měl výrazný talent; byl to prostě podle mě solidní dvojkař, výsledky NKÚ tomu odpovídají. A že si odmítá dát nezbytnou práci? Hm, asi jako 90% kluků jeho věku. Mezi zbylými 10% jsou šprti a potom ti, co je to upřímně baví... a po pěti letech lektvarů se Snapem by mě teda fakt nebavily. Harryho upřímě bavil jen famfrpál a DA.

Snapeovi studenti dosahovali na zkouškách před komisí neobyčejně dobrých výsledků, takže předpokládám, že Snape naučit uměl. Nikdo nesedne všem.
A tos vzala kde, prosím tě? Dosahovali lepších výsledků než na jaké je známkoval Snape. Kromě Zmijozeláků; tam předpokládám byly ty výsledky plus mínus v normě.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 12:06
To bylo trochu moc prohřešků do jednoho pytle. Za prvé bych teda řekla, že za všechno byly tresty nebo aspoň slavné strhávání bodů, ne vždycky byli ale porušovači chyceni. Tak už to chodí.
Opisování a podobné podvádění je něco, co bylo a bude vždycky a všude. Učitelé by to neměli tolerovat, ale nejsou to snad žádné smrtelné hříchy. Každej holt není Hermiona, to je fakt. Zbytečné courání po chodbách to samé - ano, večerka by se měla dodržovat a taky byli za její porušování trestáni, ale tak občas ji porušili a co.
Zaklínání Filche uznávám, že nebylo fér a taky se mi vrhání kleteb jen tak pro srandu králíkům nelíbí. Holt se mu na to nepřišlo, nebyl tak blbej, aby to dělal učitelům a Filchovi před očima.
Dělbuch v kotlíku ale rozhodně pro srandu králíkům nebyl, byla to součást plánu, jak získat střežené přísady na něco, co chtěla trojice použít k ušlechtilým záměrům (najít Zmijozelova dědice), o prostředcích se dohadovat můžeme. Je to holt čtení o školní mládeži, ne o dospělých lidech, kteří už by měli mít rozum a zodpovědnost.
Sectumsempra na záchodě je hodně zvláštní případ. V jiném tématu jsme docela nedávno řešily, jestli je etičtější Crucio nebo Sectumsempra, takže asi tak. Ostatně za tohle dostal Harry trestů, že pro ně skoro neviděl na cestu a Mc Gonagallová to považovala za minimum toho, co by ho mohlo postihnout.
Jinak nevím, ale podle toho měřítka by takoví Študáci a kantoři byla sbírka případů otřesného a pohoršujícího chování flákačské a neotesané mládeže, která byla asi málo trestaná. A to odráží situaci za první republiky, kdy byly školy rozhodně přísnější a autorita učitelů skoro neotřesitelná.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 12:21
Esclarte napsal(a):

Jinak nevím, ale podle toho měřítka by takoví Študáci a kantoři byla sbírka případů otřesného a pohoršujícího chování flákačské a neotesané mládeže, která byla asi málo trestaná.
Když je člověk za tou katedrou a před sebou má bandu rozjívených puberťáků, tak ho velice často napadá, že Herodes byl vlastně děsnej sympaťák, což o to. Ale HP je z pohledu těch dětí a máš pravdu, že takové blbiny jsou prostě normální. Ani vzorná Hermiona není vždycky tak dokonale vzorná, ani Neville, když na to přijde. Jinak by to nebyly děti ale vycpaní panáci
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 12:44
Já jsem ty příklady uváděla schválně jako příklady normálního studentskýho chování, schválně jsem vyčlenila všechny "speciální", aby bylo vidět, kdo za co jak trestá.

Tess: Harry NEMĚL v šesťáku stejnej učební text, on postupoval podle Snapeových oprav, zbytek třídy podle originálního Borageho, to je celej ten vtip. Vzpomeň si, jak Hermioně říkal, ať taky přidá jedno zamíchání opačným směrem, co Hermiona v učebnici neměla a Harry to tam měl dopsaný, a jak se pohádali.
Ano, baví ho jen DA a famfrpál a tam má taky výsledky. Však v obraně taky nemá se Snapeem v šesťáku zvlášť velký problémy, pokud mu neodmlouvá a nepočurává se, že ho Snape chce proklet. (Když ti chce mistr bojovejch umění na tréninku něco ukázat, tak s tebou taky cvičí osobně a nikdo to nebere jako schválně osobní útok, Harry tady hodnotí situaci velmi... podivně. Snape ho chtěl naučit ty neverbální kouzla a Ron byl jako partner zjevně k ničemu, tak se do toho Snape vložil s úmyslem poskytnout Harrymu nejlepšího dostupnýho partnera - a Harry udělal co? Zařval Protego. Na Snapeově místě - já ty lidi cvičím, víš - bych taky Harryho za tohle nepochválila. Pak měl ještě problém, když odsekl to "mně nemusíte říkat pane", a to bylo všechno. Protože se snažil, měl ten předmět rád a učil se. Tak je to jednoduchý.)

Ad lepší výsledky, jednak to velmi nerada přiznává Umbridgeová, jednak to tuším říkají členové zkušební komise. Do kurzu na OVCE se z Harryho ročníku podle Snapeových kritérií dostali 3 Slytherini, 3 Ravenclawové, 1 Hufflepuff a 1 Gryffindor. To není nadržování Slytherinu.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 12:52
ioannina napsal(a):
Vzpomeň si, jak Hermioně říkal, ať taky přidá jedno zamíchání opačným směrem, co Hermiona v učebnici neměla a Harry to tam měl dopsaný, a jak se pohádali.
no dobře, ale o čem vypovídá tohle? Harry si prostě troufnul riskovat a zkusit, co to udělá, když se bude řídit vepsanou poznámkou (v mnoha starých učebnicích najdeš vpisky po předchůdcích a dost často jsou blbě), Hermiona si netroufla. Nic jiného to neznamená.

Na Snapeově místě - já ty lidi cvičím, víš - bych taky Harryho za tohle nepochválila.

A chováš se k těm lidem tak, aby ti nedůvěřovali, a priori se tě báli a čekali od tebe v první řadě nějaký podraz, a až potom případně nějaké užitečné instrukce?
To se divím, že už dávno všichni nezdrhli.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 12:54
ioannina napsal(a):
že se Snape a Slughorn k sobě chovají velmi hezky, až srdečně - na Snapea. No kdyby Slughorn choval k Snapeovi sympatie a aspoň trochu ho znal, nikdy by nevypustil z úst před Harrym větu "dokonce ani Severus...". Říct před Snapem, že Harry je v něčem lepší než on, i kdyby to mělo být jeho zásluhou, je netaktické.
Mimochodem, myslíte si, že se ta učebnice dostala k Harrymu se Snapeovým vědomím?Tohle mi vrtalo v hlavě hned po přečtení šestky - proč by proboha Snape nechal někde válet svou učebnici-deník? Měl tam kouzla a vylepšené postupy a spoustu osobních poznámek, to se k němu nehodí, aby ji nechal ve skříni pro další použití.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 13:01
Aries napsal(a):
ioannina napsal(a):

Na Snapeově místě - já ty lidi cvičím, víš - bych taky Harryho za tohle nepochválila.

A chováš se k těm lidem tak, aby ti nedůvěřovali, a priori se tě báli a čekali od tebe v první řadě nějaký podraz, a až potom případně nějaké užitečné instrukce?
To se divím, že už dávno všichni nezdrhli.


Další polehčující okolností na Harryho straně může být, že on už si se Snapem v průběhu pátého ročníku pár osobních tréninků zažil a měl s nimi ty nejhorší zkušenosti
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 13:04
P.M.d.A. napsal(a):
ioannina napsal(a):
si, že se ta učebnice dostala k Harrymu se Snapeovým vědomím?
Tohle mi vrtalo v hlavě hned po přečtení šestky - proč by proboha Snape nechal někde válet svou učebnici-deník? Měl tam kouzla a vylepšené postupy a spoustu osobních poznámek, to se k němu nehodí, aby ji nechal ve skříni pro další použití.


To je dobrá otázka. Osobně si myslím, že Snape ji měl v lektvarových časech ve skříni připravenou pro vlastní použití - všechno možná v hlavě nenosil a občas do ní mrkl. Ovšem v překotných událostech šestého ročníku a změny předmětu na ni asi pozapomněl... a co se stalo zjistil až z nepřehlédnutelných důsledků.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 13:08
P.M.d.A. napsal(a):
proč by proboha Snape nechal někde válet svou učebnici-deník? Měl tam kouzla a vylepšené postupy a spoustu osobních poznámek, to se k němu nehodí, aby ji nechal ve skříni pro další použití.Protože na ni zapomněl. Taky mám někde pár starých učebnic a dokonce není ani vyloučeno, že jsem si do nich taky poznamenala něco geniálního ( ). Ale jelikož jsem je už dvacet let na nic nepotřebovala, tak bych u některých opravdu nemohla s jistotou říct, kde jsou, kolik jich vlastně mám, etc. Měl toho bordelu holt hodně, těch odložených učebnic tam bylo víc, úplně mu vypadlo, že je mezi nimi i ta jeho vlastní. A na učení obrany si s sebou do nového kabinetu učebnice lektvarů stěhovat nemusel.
Prostě člověk přece nebude po šestnácti letech praxe myslet v první řadě na nějakou učebnici ze střední školy. Třeba měl takhle počmárané všechny a dochovala se jen tahle jedna.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 13:09
Danae napsal(a):
Osobně si myslím, že Snape ji měl v lektvarových časech ve skříni připravenou pro vlastní použití - všechno možná v hlavě nenosil a občas do ní mrkl.Ale že by ji měl zamíchanou mezi ostatní staré učebnice? Vždyť on školu mezitím opustil a přece by tam tuhle svoji knihu nenechal ležet už jako student. A pokud by si ji pak, když přišel učit, přinesl s sebou a mínil ji používat jako svoji pomůcku, tak by ji nedal k ostatním učebnicím, ne?
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 13:14
P.M.d.A. napsal(a):
Ale že by ji měl zamíchanou mezi ostatní staré učebnice? No tak skončil školu a hurá mezi smrtijedy. Dělo se toho trochu moc na to, aby se ještě staral o to, že by měl použité učebnice prodat mladším ročníků, ekologicky zlikvidovat nebo pečlivě uschovat. nechal ji prostě někde válet a asi nebyl jediný. Potom šel nějaký skřítek uklízet, našel pár bezprizorných učebnic a celkem logicky je uložil do kabinetu pro předmět, kte kterému patřily. Něco podobného se mohlo stát víckrát a skřítek to takhle dělal vždycky. A tudíž se na ty roky v jedné skříni nahromadila kupa starých učebnic, co vlastně nepřekážely, protože Bradavice jsou nafukovací, a někdy se dokonce mohly i hodit jako rezerva. Snape vůbec nemusel vědět, co se vlastně s tou jeho knihou stalo, dokud se zase nevynořila.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 13:14
Aries napsal(a):
Taky mám někde pár starých učebnic a dokonce není ani vyloučeno, že jsem si do nich taky poznamenala něco geniálního ( )Mně jde o to, že Snape patrně šel po škole ještě někam studovat lektvary (titul Mistra asi nezískal jen tak) a tudíž i kdyby všechny ostatní učebnice vyhodil (že by byl takový lidumil, aby je nechal zdarma pro další generace, pochybuju), tak zrovna hlavní učebnici lektvarů by si jistě nechal pro případné juknutí na postupy, co se učil na "střední" škole.

Edit - se zase vždycky srazíme
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 13:15
Nechovám se záměrně tak, aby se mě lidi báli. Nováčci se bojí, když mají cvičit s někým o hodně lepším, protože se stydí. Lidi, co se mnou mají zkušenosti, se dožadujou, aby mohli mít jako partnera mě, když jsou nějak indisponovaní - něco je bolí nebo se zranili - protože vědí, že mi můžou věřit.
Když se mi tam dostane člověk Harryho typu... dělá nekonečné množství posilovaček za trest, dokud si neodvykne v průběhu tréninku žvanit a nezačne mít aspoň minimální ohled na bezpečnost druhejch. Že se nesnaží, je jeho osobní problém, ne můj, takže se nejdřív obvykle fláká, pak zjistí, že ho ostatní předběhli a naštve se a pak buď přidá, nebo s proklínáním odejde. Měla jsem tam takový dárečky (extrémní) zatím tři. Dva jsou pryč a třetí začal makat.

Lekce legilimence: určitě byly nepříjemné, ale pravda je, že Harry vůbec necvičil. Já se tomu Snapeovi nedivím, že se zlobil.

Učebnice: myslím, že Snape má ty poznámky už dávno v lepší podobě a není odkázanej na dětskou verzi. Myslím, že mu ji DD někdy ke konci studia zabavil a pak ji do té skříně pro Sluggyho narafičil.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 13:17
No ale kam šel ještě studovat? Vysokých kouzelnických škol moc není, de facto jen dvě, nehledě na to, že už rok po škole špiónil, až se z něj kouřilo, takže by to ani nestihl.
A třeba to měl prostě všechno v hlavě. Do té účebnice si čmáral, když se to učil. Pak už to věděl, tak už to nepotřeboval tahat všude s sebou.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 13:18
Ad ioannina: Jestli ti lidi byli skutečně Harryho typu, vzhledem k tomu, že ty nejsi Snape a nechováš se normálně jako on k Harrymu. Tamto nebylo Harryho běžné chování a nelze to oddělit od specifického vztahu těch dvou, v té době už hodně napjatého. A to protego taky nebylo naschvál, byla to automatická reakce někoho, kde už byl prostě zvyklý tak reagovat, když mu šel někdo po krku.
Zdá se mi, že se na nás šklebí další slepá ulička.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 13:20
ioannina napsal(a):
Nechovám se záměrně tak, aby se mě lidi báli. Nováčci se bojí, když mají cvičit s někým o hodně lepším, protože se stydí. Lidi, co se mnou mají zkušenosti, se dožadujou, aby mohli mít jako partnera mě, když jsou nějak indisponovaní - něco je bolí nebo se zranili - protože vědí, že mi můžou věřit.
No a jsme u toho. Jak měl Harry proboha vědět, že Snapeovi může věřit?
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Metodika výuky lektvarů v 6. ročníku - 19.11.2008 13:20
P.M.d.A. napsal(a):
Snape patrně šel po škole ještě někam studovat lektvary (titul Mistra asi nezískal jen tak) a tudíž i kdyby všechny ostatní učebnice vyhodil (že by byl takový lidumil, aby je nechal zdarma pro další generace, pochybuju), tak zrovna hlavní učebnici lektvarů by si jistě nechal pro případné juknutí na postupy, co se učil na "střední" škole.
Přesně, plus si myslím, že má schovaný všechny svoje eseje, jako referenční materiál. Ono to tam funguje tak trochu jako středověká univerzita, mám dojem, takže se člověk vlastních poznámek jen tak nevzdává.

Proto si myslím, že o tu učebnici musel přijít někdy v průběhu studia. Klidně je i možný, že mu ji ukradli Poberti (a byla zabavena jim) a že si Snape musel koupit novou.

Tím nasranější ovšem musel bejt, když se ta učebnice znovu vynořila.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 Následující > Konec >>


 
 

 
Tento web je provozován soukromou osobou
a nevztahuje se na něj Nařízení GDPR