'; ?> Potter Web CZ/SK - Harry Potter Fans - Re:Potterovská magie před Harry Potterem - Soví pošta
Error creating feed file, please check write permissions.

Potter Web CZ

Harry Potter Fans


Úvodní stránka > Soví pošta - diskuse

Bleskovka

Příležitost pro všechny výtvarníky!
Umíte kreslit? Chcete svá díla zveřejnit a ještě mít možnost získat pěkné ceny? Pak klikněte sem

Hlavní výběr

Úvodní stránka
Novinky
SPOILERY 7.kniha
Knížky
Herci
J.K.Rowling
Galerie
Stáhněte si
Doporučené odkazy
Návštěvní kniha
Napište nám
Soví pošta - diskuse
Příčná ulice - burza
Archiv diskuse hp.cz
Archiv diskuse FMS

Potter Web Menu

Náš tým
Naše ikonka
Akce
Newsletter
Magazín Pottered
Potter Povídky CZ
Budeč

Přihlášení

Přihlašovací jméno

Heslo

Zapamatovat
 
Chci se zaregistrovat!
Zapomněla(a) jsem heslo

Anketa

Co říkáte na trailer k sedmičce?

Oko Velkého Bratra

Tvoje IP adresa:
18.232.125.29

Statistiky

Tuhle statistiku jsme zavedli 14.3.2006
TOPlist

Prohlášení

Potter Web CZ is in no way related to J.K. Rowling, Scholastic Books, Bloomsbury Publishing or Warner Bros. All images and material related to the J.K. Rowling novels is © Scholastic Books (US), and Bloomsbury Publishing (UK). All material related to the "Harry Potter" films is © Warner Bros.

Veškerá práva ke zde zveřejněným autorským článkům vyhrazena.
Články není  dovoleno přebírat bez souhlasu redakce a bez uvedení původu "potterweb.cz".

Tato stránka používá soubory cookie.
Používáním této stránky souhlasíte s používáním souborů cookie.

Naše ikonka

Budeme rádi, když na svých stránkách umístíte tuhle naši ikonku s odkazem na www.potterweb.cz/web/
Potter Web CZ
Návod na vložení ikonky je zde.

powered_by.png, 1 kB

Soví pošta


 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>
 
Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 18:08
Jde o to, že mi připadá, že je Harry Potter docela nový fenomén v tom, jak se tam kouzlí. Různých příběhů, kde se vyskytuje magie, jsou mraky, ale obvykle tam kouzlí jen nějací ti čarodějové a čarodějnice, co jsou více či méně výjimečné bytosti se zvláštními schopnostmi a ať už jsou hodní nebo zlí, nebývají to ústřední postavy, ale jen protivníci nebo zas naopak pomocníci bájných a pohádkových hrdinů. Připadá mi, že už čaroděj/nice coby hlavní postava je hodně výjimečný fenomén a společnost, ve které je kouzlení normálka, tím spíš. A když už se vyskytl příběh s kouzlící postavou v ústřední roli, tak tam magie byla podávána jako zlo a postava dala jednoznačně přednost obyčejnému životu (jako ten příběh o čerodějném učni nebo novodobá pohádka o Dívce na koštěti). Znátě nějaký příběh starší než Harry Potter, ve kterém bylo kouzlení celkem normální a hlavní postava si to užívala?
Mě takhle z hlavy napadá akorát Malá čarodějnice. Ta se fakt snažila být co nejlepší a o tom, že by s tím praštila, nebyla řeč, i když ty ostatní čarodějnice byly zřejmě spíš špatné a nelíbilo se jim, že malá čarodějnice svými kouzly pomáhala hodným lidem.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 18:42
Ohnivé ženy? Dá se to počítat?

Jo a seriál Čarodějky - ten se začal točit před Harry Potterem. Ony sice občas chtějí normální život bez zla a démonů, ale nakonec u magie zůstanou. A Sabrina - mladá čarodějnice. To taky začalo před fenoménem HP.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 19:06
Z literatury treba Worst Witch (cesky Carodejnice skolou povinne) od Jill Murphyove... to je nekdy ze sedmdesatych let. Kdyz zacal v anglii Potter vychazet, hodne se psalo, ze se tim nechala Rowlingova dost inspirovat. Pak napr. serie o Kedrigernovi od Johna Morressyho, to jsou 80. leta...
Vic me z hlavy nenapada, ale urcite toho existuje mnohem vic
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 19:28
Hm tak ne ze by Gandalf byl cicmunda vzadu nebo temnej zloun...
Pochopitelne Mrakoplas, to jsme v nejakejch 80. letech... a jine zemeplosske carodejky :o))
K certu, proc nevzpomenout rovnou na Merlina. (O ceskych luzich a hajich mlcim schvalne, ty Rowla sumet po skalinach neslysela.) (A prosim nerejpat do toho, ze luhy z principu veci nebyvaji na skalinach, to nahodou vim.)
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 19:56
Gandalf nebyl sice žádnej cicmunda, ale taky ne hlavní postava příběhu. Byl přesně to, co čarodějové obvykle bývají, moudrý rádce a ochránce hlavního postavy a k tomu teda i jeden z nejvýznamnějších činitelů, to jo, ale pořád jen ta postava moudríého starého pána, ne hrdina příběhu, kterého krok za krokem sledujeme.
České luhy klidně uveď, to je jedno, jestli o nich Rowla slyšela. Jestli tě napadá nějakej příběh s čarodějem něbo čarodějkou jako ústřední postavou příběhu (pozor, ne žádná Kazi a Tetka a Libuška, nemluvím o mýtu, ale o vyprávění), sem s nima.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 21:39
Esclarte, rozumím dobře, že jsi myslela postavy z příběhů (pohádek), ne ty "skutečné" z legend, jo? Protože těch by se asi našlo víc než těch ryze pohádkovejch...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 22:07
No, tomu tak úplně nerozumím...
Ale o co tu teda jde. Pro mě byl Harry Potter prostě novej v tom, že tam kouzlení bylo docela normálníne něco zvláštního vyhraženého jen určitým velice výjimečným osobám (nejčastěji starým a zlým nebo naopak velice ctihodným) a obvykle osamělým a zahloubaným do svých nauk). Už taková postava mladého člověka nebo dítěte, co kouzlí, a co se s ní čtenář může normálně ztotožnit, není až tak častá, a ještě k tomu když to není nějaký čarodějnž učeň v prokleté škole, který zápasí se silami zla, ale kluk nebo holka, co s tím celkem normálně žije, i když třeba přitom bojuje i s těma mocnostma zla. Prostě harrypotterovská magie není něco, co je hrdinovi vzdálené a nepochopitelné a už vůbec ne něco protikladného normálnímu lidskému životu a citům, ale taková užitečná věc a ještě součást každodenního života. To je taky zřejmě to, co tak strašně vzalo všechny ty zapálené odpůrce Harryho Pottera, co řvou, že to kazí mládež. Dobří čarodějové a čarodějnice tu samozřejmě byli dávno předtím a mnohokrát, ale v takovéhle podobě...
no něco se samozřejmě najde. Já bohužel ty výše uvedené příklady neznám, ale třeba ty Čarodějky a Čarodějnice školou povinné budou asi ten případ. Malá čarodějnice taky. Někde na hraně je Dívka na koštěti, protože to je taky holka, co chodí do čarodějné škloy a pomáhá si kouzly, ale to zas sklouzne do obvyklého klišé, že kouzla jsou vlastně špatná a správný je bejt mudla.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 22:21
Vzhledem k době vzniku spíš pionýr či svazák (což tam ale nebylo, všechna čest tvůrcům, že se tomu dokázali vyhnout )

Čarodějky (Charmed) opakuje Prima každý všední den tuším ve 14,00 a Sabrina - mladá čarodějnice dtto, ale v 19,35. Vzhledem k tomu, že u Charmed se jedná o III. sérii, je to stále ještě docela dobře koukatelné (nelogičnosti a navzájem si odporující kiksy přicházejí někde kolem V. - VI. série a občas jsou takového kalibru, že i nejzavilejší kritik JKR by její dílo považoval za vzor preciznosti a logiky). Sabrinu opakujou od začátku a to je celkem dost vtipný a nekonfliktní dílo od začátku do konce.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 22:26
To vypadá jako výzva ke sledování. Nekonečný mnohadílný seriály už jsem bohužel dávno odepsala.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 22:27
Esclarte, asi rozumiem, ako to myslíš. Proste vo väčšine kníh je mágia nejaká tajomná náuka, alebo niečo, čo musíš najprv sakra dlho študovať, kým zvládneš najjednoduchšie kúzla a spravila nie je dostupná "obyčajným smrteľníkom" (a platí to aj v tých vyššie zmienených prípadoch - Kedrigern, Zeměplocha, Gandalf), zatiaľ čo vo svete HP je to proste o talent naviac, napríklad, niekto má hudobný sluch, niekto magické nadanie. Myslela si to tak nejak?
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 22:34
V podstatě tak nějak. Ono to ani nemusí být zvláštní nadání, jako ve světě HP, může to být i něco, co se dá naučit samo o sobě, ale může se prostě k tomu dostat někdo jako my a je to prostě součást každodenního života.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 22:35
Esclarte napsal(a):
To vypadá jako výzva ke sledování. Nekonečný mnohadílný seriály už jsem bohužel dávno odepsala.

Jéé, tak jsem to nemyslela. Spíš info kdyby ses s tím chtěla jen seznámit. A Charmed už svůj konec mají Sabrina, to jsou víc samostatné příběhy
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 23:01
Já bych o někom věděla - Anton Goroděckij z Lukjaněnkových hlídek. Ty ale vycházely ve stejné době jako HP. Anton je mág nějaké čtvrté kategorie, takže nic moc, machr je přes jiné věci, ale magie je ve společnosti, kde se pohybuje, naprosto normální věcí. Je ale pravda, že v utajení před normálními lidmi. Jiní se totiž dělí na Světlé a Temné a tak trochu taky dobro a zlo, ale ne že by mezi nimi byl zas takový rozdíl, mají oboustrannou dohodu, kterou obě strany dodržují, a navzájem na sebe dohlíží.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 23:27
No, lenže Jiní sami seba už za ľudí zrovna nepovažujú... (a mám pocit, že Jiní a obyčajní ľudia tam boli snáď ešte striktnejšie rozlíšení než kúzelníci a muklovia v HP) A k tomu Antonovi, (po ktorú hlídku si sa dostala? radšej to dám neviditeľne, nech nespoilerím) on sa nakoniec dostane mimo kategórie, čiže bude patriť medzi najvyšších mágov
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 22.01.2010 23:55
Počítají se alchymisti? (A nemyslím Flamela, ten není vymyšlenej.)
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 24.01.2010 11:07
Hm, podle toho. Když jde o "normální", prostě takové předchůdce současnejch vědců, tak ne. Jako třeba Vondruškova alchymistova dcera Fiorella, to je prostě holka, co pracuje v laboratioři, a tak ledacos ví a má taky k dispozici všelijaký prášky a chemikálie, se kterejma si občas pomáhá nebo předvádí efektní opodívanou, ale není na tom vůbec nic nadpřirozenýho. Když je v tom něco magickýho a přitom tam platí ten předpoklad, že protagionista je takovej celkem běžnej človek a je to pro něj spíš normálka, tak se to počítá.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 24.01.2010 11:09
neviâthiel napsala:
ale magie je ve společnosti, kde se pohybuje, naprosto normální věcí. Je ale pravda, že v utajení před normálními lidmi.
Jasně, ono i v HO záleží na úhlu pohledu. pro Dursleyovy kouzlení opravdu normálka není.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 24.01.2010 11:17
Dal by se možná počítat Petr Kukaň, který určité nadpřirozené schopnosti a vybavení měl díky svému otci Jankovi, vynálezci kamene mudrců. A jeho milenka Libuše, regulérní čarodějka. Ale taky to nebyla běžná normálka.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 24.01.2010 13:28
Amaranta napsal(a):
A k tomu AntonoviJsem na začátku. O tom postupu vím, něco jsem se neopatřením dozvěděla z recenzí...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 24.01.2010 13:50
Jo jo, recenzie sú sviňa. Ja som napríklad vedela, že nejaký Sirius Black je nevinný a ešte k tomu kmotor Harryho Pottera ešte skôr, než som vôbec začala čítať HP...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 24.01.2010 14:09
Tak to já si za to můžu sama četla jsem HP na přeskáčku. Ale vtipné jsou u Hlídek filmy. Tam Anton patrně přepíše svůj osud tak vtipně, že se nikdy "neprobudí"...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 24.01.2010 14:32
Tie som nevidela a asi ani neuvidím. Ale taký pohľad na šerý svet môže byť zaujímavý...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 24.01.2010 17:42
To je zajímavá otázka. Osobně bych řekla, že užívání magie jako něčeho normálního existuje ve fiktivních světech, kde je nějaká širší magická komunita, kde ten uživatel není sám, prostě jen nějaká hříčka přírody či rovnou monstrum.
Fantasy literatura s takovou představou pracuje docela často, čarodějky a čarodějové tam tvoří běžnou, i když lehce výlučnou sociální vrstvu.
Souhlasím ale, že Rowlingová to dotáhla do předtím nevídaných oblastí, protože z čarodějů stvořila velmi početnou menšinu, hodně podobnou menšině národnostní nebo náboženské. Ta žije paralelně s "běžným" světem, ale dává si dobrý pozor, aby se s ním nezapletla. Takoví amishi mezi mudly.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 24.01.2010 17:50
Ted mě napadlo, že v mnoha fantasy světech hraje "kasta čarodějů" podobnou roli, jakou měli ve středověku třeba klerici nebo příslušníci řádů.
Je to výlučná skupina, ke které ostatní vzhlíží, protože umí něco navíc (například číst ), využívají jejích služeb, také se jich trochu bojí a vnímají je jako oddělené. Museli věnovat část svého života přípravě na své povolání a něco mu obětovat (celibát). Teoreticky by mezi ně mohl patřit každý, ale stane se jím jen málokterý, protože mu buď schází potřebné nadání a vlastnosti, nebo ochota obětovat, co je třeba.

Ale v HP jsou čarodějové skutečně paralelní polis, nikoli jedna homogenní sociální skupina. A těžko to k něčemu přirovnávat, protože v současném světě neexistuje komunita, kterou by spojovalo něco jako "vrozený talent" (samozřejmě kromě jazyka). Porovnatelné jsou jen komunity náboženské nebo jazykově-kulturní menšiny.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 24.01.2010 20:21
Danae napsala:
Ted mě napadlo, že v mnoha fantasy světech hraje "kasta čarodějů" podobnou roli, jakou měli ve středověku třeba klerici nebo příslušníci řádů.
Je to výlučná skupina, ke které ostatní vzhlíží, protože umí něco navíc (například číst ), využívají jejích služeb, také se jich trochu bojí a vnímají je jako oddělené. Museli věnovat část svého života přípravě na své povolání a něco mu obětovat (celibát). Teoreticky by mezi ně mohl patřit každý, ale stane se jím jen málokterý, protože mu buď schází potřebné nadání a vlastnosti, nebo ochota obětovat, co je třeba.

Jo, tak mi to taky připadá. Je to výstižný přirovnání a celkově dává smysl, že pokud by byli ve společnosti uznávaní a vážení, mohli by mít podobné postavení. Koneckonců kněží jsou v některých společnostech taky něco jako kouzelníci.
Ale v HP jsou čarodějové skutečně paralelní polis, nikoli jedna homogenní sociální skupina.
Mně připadá na těch harrypotterovských pozoruhodné v zásadě to, že jsou to lidi víceméně jako my. Jenom mají k dispozici ta svá kouzla, ale nemají proto jinou povahu, způsob uvažování, zřejmě ani nevnímají moc odlišně, až na to, že třeba vidí mozkomory a někteří i testrály. Když se Harry nebo Hermiona stanou kouzelníky, zůstanou víceméně stejní.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 24.01.2010 22:38
Esclarte napsal(a):

Mně připadá na těch harrypotterovských pozoruhodné v zásadě to, že jsou to lidi víceméně jako my.


To je jedna z věcí, která se mi taky moc líbí. A jak tak koukám, tak to v literatuře není zrovna běžný jev (tedy nebyl do Harryho Pottera).
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 24.01.2010 23:14
Danae napsal(a):
Ale v HP jsou čarodějové skutečně paralelní polis, nikoli jedna homogenní sociální skupina. A těžko to k něčemu přirovnávat, protože v současném světě neexistuje komunita, kterou by spojovalo něco jako "vrozený talent" (samozřejmě kromě jazyka). Porovnatelné jsou jen komunity náboženské nebo jazykově-kulturní menšiny.Anebo třeba neslyšící. Ti se taky vnímají jako minorita, což je dáno odlišným způsobe komunikace, a nemají moc zájem o integrační aktivity...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 25.01.2010 08:40
PEGGY napsala:
Esclarte napsal(a):

Mně připadá na těch harrypotterovských pozoruhodné v zásadě to, že jsou to lidi víceméně jako my.


To je jedna z věcí, která se mi taky moc líbí. A jak tak koukám, tak to v literatuře není zrovna běžný jev (tedy nebyl do Harryho Pottera).

Jo, to mi právě taky připadalo. Sice teda nemám zas äž tak načtenou čarodějnickou literaturu, ale připadalo mi to hodně neobvyklý. Už příběh o čaroději - klukovi ze školních lavic, a ještě tohle docela přátelské pojetí magie. Akorát některým mudlům to vadí.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 25.01.2010 10:22
Ono zcela striktně vzato, tady jde vlastně hlavně o ten úhel pohledu. Kdyby to bylo psané kompletně z pohledu třeba Vernona, tak by to byl taky příběh o výlučných lidech, co dělají divné věci, občas napáchají nějakou škodu a můžou být nebezpeční a vlastně se o nich skoro nic neví.
Ostatně ta naše Saxana se sice blbě učila, ale kouzla používala taky úplně normálně a přirozeně, stejně to bylo třeba u těch vodníků z Doktora Mráčka, vlastně i Arabela a spol., akorát že tam se to zase srazilo jednak s oficiální dobovou ideologií, podle které kouzla prostě nejsou to pravé ořechové, tak se to musí na závěr uvést na pravou míru, plus s tím tradičním lidovým pojetím, které se probíralo už u smíšených manželství. Ale než se ty holky zapletly s obyčejným chlápkem, tak taky považovaly kouzla za úplně přirozenou věc a ne něco výlučného.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Potterovská magie před Harry Potterem - 14.03.2010 21:49
Esclarte napsal(a):
Znátě nějaký příběh starší než Harry Potter, ve kterém bylo kouzlení celkem normální a hlavní postava si to užívala?
Mě takhle z hlavy napadá akorát Malá čarodějnice. Ta se fakt snažila být co nejlepší a o tom, že by s tím praštila, nebyla řeč, i když ty ostatní čarodějnice byly zřejmě spíš špatné a nelíbilo se jim, že malá čarodějnice svými kouzly pomáhala hodným lidem.


A co třeba Pan Tau?
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.


<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>


 
 

 
Tento web je provozován soukromou osobou
a nevztahuje se na něj Nařízení GDPR