'; ?> Potter Web CZ/SK - Harry Potter Fans - Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - Soví pošta
Error creating feed file, please check write permissions.

Potter Web CZ

Harry Potter Fans


Úvodní stránka > Soví pošta - diskuse

Bleskovka

Příležitost pro všechny výtvarníky!
Umíte kreslit? Chcete svá díla zveřejnit a ještě mít možnost získat pěkné ceny? Pak klikněte sem

Hlavní výběr

Úvodní stránka
Novinky
SPOILERY 7.kniha
Knížky
Herci
J.K.Rowling
Galerie
Stáhněte si
Doporučené odkazy
Návštěvní kniha
Napište nám
Soví pošta - diskuse
Příčná ulice - burza
Archiv diskuse hp.cz
Archiv diskuse FMS

Potter Web Menu

Náš tým
Naše ikonka
Akce
Newsletter
Magazín Pottered
Potter Povídky CZ
Budeč

Přihlášení

Přihlašovací jméno

Heslo

Zapamatovat
 
Chci se zaregistrovat!
Zapomněla(a) jsem heslo

Anketa

Co říkáte na trailer k sedmičce?

Oko Velkého Bratra

Tvoje IP adresa:
52.91.39.106

Statistiky

Tuhle statistiku jsme zavedli 14.3.2006
TOPlist

Prohlášení

Potter Web CZ is in no way related to J.K. Rowling, Scholastic Books, Bloomsbury Publishing or Warner Bros. All images and material related to the J.K. Rowling novels is © Scholastic Books (US), and Bloomsbury Publishing (UK). All material related to the "Harry Potter" films is © Warner Bros.

Veškerá práva ke zde zveřejněným autorským článkům vyhrazena.
Články není  dovoleno přebírat bez souhlasu redakce a bez uvedení původu "potterweb.cz".

Tato stránka používá soubory cookie.
Používáním této stránky souhlasíte s používáním souborů cookie.

Naše ikonka

Budeme rádi, když na svých stránkách umístíte tuhle naši ikonku s odkazem na www.potterweb.cz/web/
Potter Web CZ
Návod na vložení ikonky je zde.

powered_by.png, 1 kB

Soví pošta


 
Harry Potter a zločin v Bradavicích - 09.03.2011 18:17
Tak katedra trestního práva měla vždycky trochu zvrácený smysl pro humor a v letošním roce si vymyslela dosti svéráznou vzorovou klauzuru (taková písemka, co se píše, úkolem je vyřešit určitý případ). Obvávám se, že tohle nejspíš ocení pouze Ness, ale máte-li někdo chuť, popadněte Trestní zákoník, Trestní řád a Zákon o soudnictví ve věcech mládeže a hurá do řešení!

pro řešení:
- není-li uvedeno jinak jsou všechny postavy (naprosto nekanonicky) starší 18ti let
- přemísťování, kouzla, mozkomorové - vše pro případ klauzury existuje
- rozražení dveří hůlkou je bráno jako násilí (ač obecně je definováno jako použití síly)

a prý tam je jeden chyták, který poznají jen znalci Harryho Pottera (???)
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - 09.03.2011 18:18
Harry Potter a zločin v BradavicíchDraco Malfoy byl rozhodnut za každou cenu zabránit tomu, aby v turnaji ve famfrpálu opět zvítězila kolej Nebelvír a Harry Potter tak získal další triumf. Věděl, že žádným kouzlem nelze výsledek turnaje ovlivnit. Proto pojal nápad, že získá zlatonku, vhodí ji do hlubin Černého jezera, kde ji nikdo nenajde, a tím zcela znemožní konání turnaje. Zlatonku však pečlivě střežil ředitel Albus Brumbál.

Když se Draco radil se svými spolužáky Crabbem a Goylem, jak se zlatonky zmocnit, vyslechl náhodně jejich rozhovor školník Argus Filch. Filch se Dracovi sám nabídl, že mu opatří uspávací lektvar, který by mohl Brumbálovi při večeři nepozorovaně nalít do poháru s vínem a až Brumbál ve společenské místnosti usne, prohledat jej a zlatonku tak získat. Draco nejdříve souhlasil. Záhy se však rozhodl, že žádnou pomoc od „motáka“ Filche nepřijme.

Brzy se Dracovi naskytla jedinečná příležitost. Ředitel Brumbál na celý den odcestoval do Londýna na jednání na ministerstvo kouzel. Spolužáci si rozdělili úkoly: zatímco Crabb na chodbě dával pozor, zda někdo nejde a Goyl vpuštěním rarachů do Velké síně odvedl pozornost, tak Draco pomocí kouzelnické hůlky vyrazil těžké dubové dveře Brumbálova bytu, byt prohledal a pod moudrým kloboukem zlatonku nakonec nalezl.

Harry Potter a Hermiona Grangerová však Draca po celou dobu sledovali ukryti v neviditelném plášti a věděli i to, jak zamýšlí se zlatonkou naložit. Když Draco se zlatonkou vycházel z Brumbálova bytu, Harry po něm skočil, povalil na zem a snažil se mu zlatonku vzít. V nastalém zápase zlomil Dracovi ukazováček pravé ruky. Nakonec se Harrymu podařilo vytrhnout Dracovi zlatonku z ruky. Draco se dal ihned na útěk, ale Hermiona jej kouzelnou formulí „imobilius“ znehybněla, aniž by mu ovšem způsobila jakoukoliv další újmu na zdraví. Ihned poté Harry a Hermiona přivolali profesorku McGonagalovou, která znehybňující kouzlo zrušila, Draca odevzdala policii a zlatonku uschovala až do návratu ředitele Brumbála.

Draco po ošetření svého zlomeného prstu v nemocnici nemohl po tři týdny provádět ani ta nejjednodušší kouzla.

Všem studentům i zaměstnancům bradavické školy bylo známo, že hodnota zlatonky je 600.000 Kč.O t á z k y :


1. Jak právně posoudíme jednání školníka Filche? Odůvodněte.

2. Krátce poté, co odsuzující rozsudek ve věci školníka Filche nabyl právní moci, byla Okresnímu soudu v Bradavicích doručena obžaloba pro skutek, který měl Filch spáchat ještě předtím, než Dracovi nabízel svoji pomoc k získání zlatonky, a jímž měl spáchat přečin vydírání podle § 175 odst. 1 TZ. Soudce, kterému byla věc přidělena, rozhodl o tom, že hlavní líčení o této obžalobě provede senát okresního soudu. Postupoval správně? Odůvodněte.

3. Jak právně posoudíme jednání Draco Malfoye? Odůvodněte.

4. Jak právně posoudíme čin Harryho a Hermiony? Odůvodněte.

5. Draco byl za použití § 58 TZ za svůj čin odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 20 měsíců se zařazením do věznice v Azkabanu, a dále k trestu zákazu činnosti, záležejícím v zákazu kouzlení, na dobu 4 let. Přesně měsíc po vykonání poloviny trestu odnětí svobody byl Draco z výkonu trestu podmíněně propuštěn a byla mu stanovena zkušební doba v trvání 3 let. Toto rozhodnutí nabylo právní moci ještě týž den, neboť se státní zástupce i Draco vzdali stížnosti. Po několika týdnech od uplynutí zkušební doby soud rozhodl, že se Draco ve zkušební době osvědčil, když mj. ověřil, že řádně vykonává uložený trest zákazu činnosti. Kdy nejdříve může Draco podat soudu žádost o zahlazení svého odsouzení za předpokladu, že povede řádný život? Odůvodněte.

6. Předpokládejme nyní, že v době, kdy soud rozhodoval o žádosti Draca o podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody, Draco ještě nevykonal polovinu uloženého trestu. Soud si však této skutečnosti nepovšiml a vyhlásil rozhodnutí, jímž Draca z výkonu trestu podmíněně propustil. Přítomný státní zástupce rovněž tuto chybu nepostřehl a řádný opravný prostředek proti takovému rozhodnutí nepodal. Draco i jeho obhájce si sice byli vědomi této chyby, ale zcela záměrně na ni neupozornili. Může být zjednána náprava? Odůvodněte.

7. Ve zcela jiném případě byla na Marcuse Flinta podána obžaloba pro provinění podle § 302 odst. 1 písm. b) TZ, neboť na famfrpálovém hřišti surově ubližoval Paní Norrisové. V době činu mu bylo teprve 16 let. Ještě před nařízením hlavního líčení soud ze znaleckého posudku zcela spolehlivě a jednoznačně zjistil, že v důsledku nedostatečné rozumové vyspělosti nebyl Marcus v době činu schopen rozpoznat protiprávnost svého jednání. Jak soud rozhodne? Odůvodněte.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - 09.03.2011 18:59
Pěkně vymyšlený. Zapojit se nemůžu, protože nemám potřebné vzdělání, ale jsem zvědavá, co z toho bude.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - 09.03.2011 20:44
Zítra budu mít po ruce své zákony, tak se na to kouknu a budu referovat, jak to má být (nerada čtu z netu, já si tím ráda listuju).
A možná je někde na netu taky správná odpověď... tak to sem pak napíšu. Pro zajímavost
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - 09.03.2011 20:53
Tak na ty paragrafy samozřejmě taky nemám, ale co se týče chytáků, tak bych řekla, že jednak je dost blbej nápad házet zlatonku do jezera (jakmile ji pustíš z ruky, ulítne ti, nehledě na to, že nějaké Accio by ji mělo přivolat zpátky (pokud zlatonka není proti tomu kouzlu ošetřená, což by bylo logické).
Druhá věc je, pokud Brumbál nakrásně nebydlí za svou pracovnou, ale někde jinde (tudíž je možné, aby měl těžké dubové dveře, které by šly vyrazit a které nezajistil nějakým normálním zaklínadlem, se kterým by silové kouzlo nemohlo pohnout), stejně nechápu, proč by měl Moudrý klobouk v bytě, a ne v pracovně, kam normálně patří.
Další věc, co nechápu, je, jak by chtěl asi Draco nepozorovaně nalít Brumbálovi během večeře do poháru lektvar, když má sedět u svého stolu. Jako asi možné to je, ale přijde mi to jako tak děravý plán, že...
Jediné, co mi na tom příběhu přijde uvěřitelné, je to, že by Harry po Dracovi zřejmě přímo skočil a neobtěžoval by se s nějakými kouzly
No, už mlčím, to se asi ve mně ozývala Zlá beta nebo co Jinak je to vtipný nápad..
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - 09.03.2011 21:11
No, tak zrovna toho jsem si taky všimla, ale obávám se, že to bylo způsobeno tím, že to psal nějakej profesor trestního práva, který má znalosti fandomu na úrovni podprůměrné autorky MS fanfiction

Jinak bytem Brumbála podle mě autor myslel pracovnu, ale přesto tam dal byt, aby Draco mohl spáchat nejen krádež vloupáním, ale i se dopustit porušování domovní svobody. To by v té pracovně nešlo.

A obávám se, že oním chytákem bude otázka 7), kde Marcus Flint mučí paní Norrisovou a ledabylý student se a) ani nepodívá, co je § 302 (týrání zvířat) a rovnou se bude zabývat tou nedostatečnou rozumovou a mravní vyspělostí (Marcus nemůže být trestně odpovědný), b) popř. se koukne a z neznalosti fandomu bude dumat nad tím, proč za šikanu stařenky je někdo obžalován z týrání zvířat a ne třeba z mučení.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - 09.03.2011 21:16
Jenže Brumbálova pracovna zase nemá těžké dubové dveře, ale dva hádající se chrliče, ne?
Náhodou vyučující je docela dobrej, vydávat to za povídku, tak bych zdaleka neřekla, že je to to nejhorší, co jsem kdy četla
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - 09.03.2011 21:18
Sdílím Lunkviliny výtky k věci, hlavně tu se Zlatonkou v jezeře. Ale ten chyták, to bude určitě ta paní Norrissová, to je pro neznalé fandomu opravdu asi babička a ne kočka. tj. upravte si definici výrazu "znalec HP" na "někdo, kdo četl či viděl aspoň kousek prvních dvou dílů HP".

mimochodem, je to u Filche pokus o napomáhání trestnému činu?
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - 09.03.2011 21:32
Ok, jsem natolik HP postižená, že mi to vůbec nedošlo, já tipovala diskriminaci Filche jako motáka a Filch mi připadá jako jasný pomocník, ale Nif má ten trest v čerstvější paměti .
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - 09.03.2011 21:35
Nějaká forma účastenství tam bude, já si myslím, že by to možná mohlo být dokonce organizátorství (návod to není, protože Draco si myšlenku na zločin vnuknul sám a pomoc by to mohla být, ale on k tomu všemu vymyslel takovej velkej plán, takže to bude víc než pomoc). Ale organizace, návod i pomoc jsou v jednom §, takže je to skoro prašť jak uhoď Trestný čin byl dokonán, takže žádný pokus. On už ten organizátor nemůže za to, že se pachatel nedržel jeho plánu...
Nicméně budu si to muset ještě promyslet. Já si většinou myslím něco a nakonec je to úplně jinak

Lunkvil - třeba těmi dveřmi myslel ty dveře před pracovnou, co je tam to klepadlo ve tvaru gryfa...

ad dementnost uspání Brumbála - vymyslel to Filch a ne nějaký criminal mastermind
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - 09.03.2011 22:11
Přečti si znova, já tam nikde nevidím jasně řečeno, že by Filch ten plán vymyslel, mohl je taky slyšet, jak se radí, kde seženou lektvar, kterým Brumbála uspí (to jsou ty odlišné výklady )
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - 09.03.2011 22:16
Hmm, když mě to furt přijde víc tak, že Draco s kumpánama vymýšleli plán, přišel Filch a řekl kluci, já vám dám lektvar a udělejte to, jak říkám.

Ale jasně, do řešení napsat, že ze zadání není patrno, kdo vymyslel plán a napsat obě možnosti. Takhle jsem prolezla všechny klauzury, že jsem napsala u všeho x možností, jak to může bejt a že ze zadání není patrno, jak to teda je
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - 10.03.2011 01:05
Není tam kromě krádeže a porušování domovní svobody ještě něco jako pokus o způsobení nějaké újmy nebo poškozování cizích práv? Kdyš šlo o to zabránit Nebelvíru vyhrát turnaj...
A co spiknutí???

4. Jak právně posoudíme čin Harryho a Hermiony? Odůvodněte.
Nebude mít Harry nějakej problém skrzevá ten Dracovo prst? Lehké ublížení na zdraví nebo tak?
A to kouzlo - užití nepřiměřených prostředků? Omezování osobní svobody???
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Harry Potter a zločin v Bradavicích - 10.03.2011 10:28
Hahá, šok! Jsem si to přes noc nechala uležet a ten Filch má dokonce Nepřekažení TČ podle § 367 (hodnověrným způsobem se dozvěděl o tom, že bude spáchán nebo se páchá TČ a nepřekazil ho), protože Draco spáchal krádež podle § 205 odst. (1)(5) písm. a), tedy způsobil škodu velkého rozsahu (to ta Zlatonka za 600 000,-). Teď si ještě musím rozmyslet, v jakém je Nepřekažení TČ vztahu k tomu účastenství. Jestli může být jednočinný souběh nebo je vyloučen?

ad Peggy - poškození cizích práv určitě ne (Kdo jinému způsobí závažnou újmu na právech tím, že uvede někoho v omyl nebo využije něčího omylu) a spiknutí nic není. Sice je možná organizovaná zločinecká skupina, ale to by byli spíš Smrtijedi, ne Draco s Crabben a Goylem.

Ad otázka 4) Já nad tím zatím moc nepřemýšlela, ale podle mě mít problém nebudou. Je to jenom lehká újma na zdraví, děcka se snažila zabránit zločinu (doslova, trestní sazba je až 10 let). Tady se uplatní nějaká procesní pravidla... omezit osobní svobodu se na chvíli může, pokud je pachatel zadržen při páchání TČ nebo bezprostředně po něm. Zjevně nepřiměřené to podle mě rozhodně nebylo, nepřiměřené by to bylo, kdyby na něj Harry šel s Avadou.

edit: první odstavec je kravina
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.


 
 

 
Tento web je provozován soukromou osobou
a nevztahuje se na něj Nařízení GDPR