'; ?> Potter Web CZ/SK - Harry Potter Fans - Re:Sue, kánon, právničina - Soví pošta
Error creating feed file, please check write permissions.

Potter Web CZ

Harry Potter Fans


Úvodní stránka > Soví pošta - diskuse

Bleskovka

Příležitost pro všechny výtvarníky!
Umíte kreslit? Chcete svá díla zveřejnit a ještě mít možnost získat pěkné ceny? Pak klikněte sem

Hlavní výběr

Úvodní stránka
Novinky
SPOILERY 7.kniha
Knížky
Herci
J.K.Rowling
Galerie
Stáhněte si
Doporučené odkazy
Návštěvní kniha
Napište nám
Soví pošta - diskuse
Příčná ulice - burza
Archiv diskuse hp.cz
Archiv diskuse FMS

Potter Web Menu

Náš tým
Naše ikonka
Akce
Newsletter
Magazín Pottered
Potter Povídky CZ
Budeč

Přihlášení

Přihlašovací jméno

Heslo

Zapamatovat
 
Chci se zaregistrovat!
Zapomněla(a) jsem heslo

Anketa

Co říkáte na trailer k sedmičce?

Oko Velkého Bratra

Tvoje IP adresa:
3.218.67.1

Statistiky

Tuhle statistiku jsme zavedli 14.3.2006
TOPlist

Prohlášení

Potter Web CZ is in no way related to J.K. Rowling, Scholastic Books, Bloomsbury Publishing or Warner Bros. All images and material related to the J.K. Rowling novels is © Scholastic Books (US), and Bloomsbury Publishing (UK). All material related to the "Harry Potter" films is © Warner Bros.

Veškerá práva ke zde zveřejněným autorským článkům vyhrazena.
Články není  dovoleno přebírat bez souhlasu redakce a bez uvedení původu "potterweb.cz".

Tato stránka používá soubory cookie.
Používáním této stránky souhlasíte s používáním souborů cookie.

Naše ikonka

Budeme rádi, když na svých stránkách umístíte tuhle naši ikonku s odkazem na www.potterweb.cz/web/
Potter Web CZ
Návod na vložení ikonky je zde.

powered_by.png, 1 kB

Soví pošta


 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>
 
Re:Sue, kánon, právničina - 24.01.2014 20:34
Esclarte napsal(a):

Dá se ovšem taky říci, že je asi málokdo skutečně hodný a nemá žádnou špatnou stránku, která by ho mohla aspoň trochu inspirovat.

No, právě. Je tady někdo, kdo někde v koutku duše nemá skrytého pořádného hajzla?
Teda, kromě Danae...
Teda... zloduch se napsat dá docela dobře, stačí si odfiltrovat ten nános civilizace a vzpomenout si, když byl člověk malé děcko. Já třeba nikdy netrhala broučkům nožičky... co se pamatuju... ale ono úplně stačí takové to malé domácké sobectví. A pak už je od čeho se odpíchnout.
Mimochodem největší hajzli můžou být z těch, co to přece myslej dobře...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 24.01.2014 21:02
To taky. Ono má přece zlo různý podoby a není to jen ten strašlivej zloun, kterej je prostě zlej, protože je zlej, stačí, aby to byl příliš velkej sobec, nesnášenlivej člověk, někdo s přílišnou ctižádostí a malým zájmem o ostatní (jako jistý Tyvíškdo), někdo, co se chce mstít za svá příkoří, ať skutečná nebo jen domnělá (jo, právě takoví ti, co jsou strašlivě ukřivdění kvůli nějakým maličkostem, o kterejch ti, co je tak urazili, ani nevědí, a pak začnou kvůli tomu plivat jed na všechny kolem, jsou nejhorší), někdo, kde má svou Pravdu a nic mu nebude stát v cestě, aby ji uskutečnil...
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 24.01.2014 21:30
Jo, to jsou padouši s potenciálem.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 27.01.2014 18:54
Esclarte napsala:
není to jen ten strašlivej zloun, kterej je prostě zlej, protože je zlej Hele, přiznejme si naplno, že zloun, kterej je zlej, protože je zlej, nebývá právě nejuvěřitelnější postavou. Pokud je zlej jenom proto, že je zlej, vzbuzuje to otázku, co z toho má. Správnej záporák má motiv. Bezohledná ctižádost nebo chamtivost; bezmyšlenkovitý pocit nároku na všechno; pevné vědomí vlastní pravdy s přesvědčením, že tak vznešený cíl posvětí jakékoliv prostředky; situace, kdy už nemá co ztratit a jediný, co může ještě získat, je pomsta... Fajn! Ale ,,prostě mě baví zničit zemi, jejíž daně jsou můj jedinej příjem, protože jsem zlej, muhaha"? No - tak chytrýho záporáka musí bejt radost porážet. Neříkám, že jedinci, který prostě baví ubližovat, neexistujou - ale tak nějak mám dojem, že zloun, kterýmu je úplně jedno, co komu provede nebo neprovede, jen když dosáhne svýho, je přece jenom o něco realističtejší.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 28.01.2014 12:57
Tess napsal(a):

No, právě. Je tady někdo, kdo někde v koutku duše nemá skrytého pořádného hajzla?
Teda, kromě Danae...


Ccc, nepodceňujte mého vnitřního padoucha! Jeho mazanost tkví v jeho skrytosti. Stejně jako ďábel se nejvíc raduje, když v něj nikdo nevěří
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 28.01.2014 21:55
Sothis, jo, souhlas. Plus bych se u těch padouchů taky přimlouvala za určitou inteligenci aspoň v rámci autorových vlastních možností. Protože jak chudák klaďas přijde k tomu, že má likvidovat onoho nechvalně proslulého blbečka, co se zmůže maximálně na démonický smích. Buď s ním zamete levou zadní a pak je to nuda a ještě vypadá jako echtmařen, nebo s tím má potíže a pak vypadá jak idiot.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 28.01.2014 22:21
Ono se - jako autor - dá náhodou výborně experimetovat s různými stupni a motivy padoušství. Prostě si vypustím své temné já na procházku a je to.
Zatím nejzlejší zloun, co jsem kdy napsala, byl inteligentní, silný, schopný a naprosto amorální. Byl natolik inteligentní, aby chápal, že jeho způsob vládnutí není dlouhodobě udržitelný, a natolik sebevědomý, aby mu to bylo stejně jedno s tím, že se pak prostě přesune jinam a pojede si od začátku.
Bylo radost ho psát.
Kladný hrdina ho porazil vlastně poněkud nedopatřením.
A bylo mi ho líto.
Ale křísit ho nebudu a tajemného potomka/mstitele mu taky nedám.

To je pak taky další věc.
Superzlá MS.
V HP se objevujou, ale jsou zlé, jak já říkám... na takové to "domácí žvýkání". Většinou se to projevuje tak, že je ve Zmijozelu a má hustý hadry a blbý kecy.
Našli jste někdo dobře napsanou MS superzlou?
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 28.01.2014 23:02
Jsem přemejšlela sakra dlouho, jestli mě napadne vůbec cokoliv se zlou hlavní hrdinkou, ani ne nutně supermařenou, a přišla jsem jen na Nevěstu v černém.
dodatek: a vlastně ještě Carmila. No tak to by byly dvě.

Když si odmyslím ty puberťácky hustý mařeny, tak jde ono to vůbec něco takovýho vážně napsat, aniž by z toho vyšla kravina nebo mařena ne zas až tak úplně zlá, spíš nepochopená oběť poměrů nebo spravedlivá mstitelka nebo něco na ten způsob, čili hrdinka sice ostrá, ale v zásadě spíš kontroverzně kladná?
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 29.01.2014 21:14
No, upřímně mi ta Carmila zas tak kdovíjaká nepřijde. Jo, dá se to docela pěkně číst, ale ona sama je prostě taková napohled roztomilá a trochu podivínská přiteplalá holka, co ve skutečnosti vysává lidi, jak to tak upíři dělávají. Zajímavý mi na ní přišlo vlastně jen to, že tak šla po ženskejch.
No a když nelpíme nutně na hlavních postavách, tak je tu samozřejmě ta xkrát profláklá mylady.
Jinak si taky myslím, že to se superlzlou Mařenou asi nemůže dopadnout jinak než trapně. Když ty, co takové Mařeny píšou, zjevně nepřemejšlej a jen jim připadá mocinky kůl být strašně temná. A kdyby měly samy podříznout kuře, tak by se nejspíš rozklepaly nebo poblinkaly.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 29.01.2014 21:36
Jenže vedlejší postava se asi už z podstaty dá dost těžko považovat za mařenu, ne? Mylady je prostě záporák č. 1, čili nezbytný antagonista, a čirou náhodou je to ženská, to z ní ale podle mě nedělá o nic větší mařenu než z Rocheforta nebo z kardinála.
Právě o to mi nějak jde. Když se jako kritérium pro identifikaci bude brát to vnitřní ztotožnění a projekce ideálního já autora(ky), tak pokud takhle vznikne echt zlá a přitom dobře napsaná mařena, bylo by to pravděpodobně dost děsivý čtení, protože by to tak nějak znamenalo, že si autor/ka opravdu myslí, že být hrozně zlá je v pořádku. Kdo by si zvolil jako hlavní hrdinku postavu, která by jemu samotnému připadala odpudivá? To ledaže by z ní chtěl udělat odstrašující případ, jenže to už by zas byla otázka, jestli je to skutečně mařena.
Ty puberťácký ff bych vůbec do seriózní debaty netahala, ty jsou prostě pitomý. Ale jak říkala Tess, většinou se ta jejich mocinky temná stránka projevuje zařazením do Zmijozelu, případně mezi smrtijedy, plus nějaký rádoby drsný řeči k tomu, ale že by opravdu (s)páchala něco, co by stálo za řeč, to obvykle ne, buď protože ty holky nic kloudnýho nedokážou vymyslet, nebo protože zkrátka mají docela přirozený zábrany a nechtějí to přehánět, nebo obojí
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 30.01.2014 07:53
No tak ona postava, se kterou se pisatel ztotožňuje, když bereme jako kritérium tohle, taky nemusí bejt vždycky hlavní, tohle je dokonce taky leckdy vada amatérskýho psaní, že se při čtení stále víc ukazuje, že hlavní pozornost neplatí, těm, co by měli bejt ve středobodu, ale někomu jinýmu, co je tam spíš navíc. Občas se takhle vyloupnou některý ff, který začaly jako další příběh o Harrym, kde se objevila nějaká Mařena a pak se to začalo točit čím dál víc kolem ní.
Rowlingová se taky ztotožňovala s Hermionou (i když s Harrym taky), a jak už o tom víckrát byla řeč, ta holka taky nese určité rysy mařenovitosti.
Ostatně ta Carmilla taky není hlavní postava a vlastně by se dala označit za normálního záporáka, co jde po krku skutečné hlavní postavě.
Ostatně zářná postava, co leze všem na nervy, může být i vedlejší.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 30.01.2014 13:24
Jak se vlastně určí, která postava je hlavní? Zrovna ta Carmila je postava, kterou tam celou dobu řešej, ale příběh je z pohledu jiný postavy. To je docela zajímavý a nejsem si teď úplně jistá, jestli na to platí nějakej jednoznačnej mustr nebo jestli záleží na subjektivní interpretaci čtenáře. Co si nemyslím, že by záleželo na tom, jak to myslel autor, protože postav, co se během psaní nacpaly do popředí nebo naopak ustoupily jiným, je spousta.
Bavíme se pořád o té mary sue, jo? Ta podle mě v popředí prostě být musí, není možný mít nějakou čistě okrajovou mařenku na stranách 75 - 94 pětisetstránkovýho románu, protože to by byl nesmysl. Hermiona sice mařenózní rysy má, ale zrovna HP je trochu zvláštní případ v tom, že hlavní postava se tváří jako Harry, ale ve skutečnosti je to celé trio. Kdyby tam byl jeden hrdina, co by sdružoval vlastnosti Harryho, Rona i Hermiony v jedné osobě, tak to by teda byl supermařen jak noha.

Jinak zářná postava, co jde na nervy, může být vedlejší, ale já se celou dobu snažím říkat, že být mary sue ještě a priori neznamená, že ta postava musí jít na nervy, naopak postava nesympatická, ať protože ji tak autor chtěl nebo protože se mu nepovedla, MS být nemusí.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 31.01.2014 09:08
Jistěže se bavíme o Mary Sue. Ostatně postava nemusí být přímo číslo jedna, aby byla důležitá, to jsou přece zrovna ty Mařeny, co se vlezly do příběhů, které měly být o Harrym Potterovi. Já si třeba vzpomínám na jeden takový pseudopátý díl, kde byl Harry celou dobu fakticky hlavní postavou a o té Mařeně se nedalo tak úplně říci, že by hlavní postavou byla ona, ale pořád tam byla a předváděla se. Později se tahle nesrovnalost vyřešila, když se autorka rozhodla psát už opravdu o ní, ale to bylo až další dílo.
A není ani nic tak neobvyklýho, že hlavní postava má přátele, kteří k ní víceméně patří. Akorát to častěji bývají dvojice. Říkat tomu jedna postava dohromady mi připadá trochu přehnané. Pak jsou občas takový ty případy typu dr. Watson, že napohled hlavní postavou je nějaká spíše nezajímavá postava, která tam funguje jako takový voči, co zaznamenávají, co se děje. Nemyslím si ale, že by to až takhle bylo s tou Carmilou, tam ta mladá žena, co to vypráví, není zas tak bezvýznamná a příběh se dá brát jako její setkání s takovou podivnou přítelkyní, která a tak dále.
Postava, která jde na nervy (tím, jak je skvělá a jak se to o ní pořád říká) je jedna z mých charakteristik Mary Sue.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 31.01.2014 15:57
Já už začínám být nějak zmatená, se to ňák komplikuje.
Co se týče tý Carmily, já se nechci hádat, jestli a jak moc velká je to případně mařena, četla jsem to před třiceti lety, tak mám možná taky nějakou zkreslenou představu, ale výjimečná postava to coby upírka je (mimo jiné protože dobová literární konvence rozhodně čtenářům necpala, že být upír je v zásadě stejná normálka jako mít maturitu), že se tam řeší v jednom kuse její záhadnej původ a chování a vztah hlavní hrdinky a ostatních postav k ní, to je myslím taky pravda, a že se ukáže, že může za všechno, co se tam děje, to tuším taky, jestli to stačí na uznání mařenovitosti, to nevím a není to ani tak zásadní, Tess chtěla zlou hrdinku, tak jsem si vzpomněla na tuhle.
Co se týče postavy jdoucí na nervy, já bych si dovolila rozlišovat postavu, která objektivně je skvělá, a postavu, o které se to pořád (jen) říká.
Postava, která je skvělá co do schopností, vlastností, celkové prezentace... co já vím, dejme tomu lord Petr? Jakožto Velký detektiv je výjimečně inteligentní, protože to musí, ale ještě k tomu je vznešeného původu, brilantní v každém směru, neexistuje situace, ze které by elegantně nevybruslil, krásný sice není, ale autorka si dává záležet, aby sem tam připomněla, že něco na něm přece jen je, autoprojekce je přítomná taky a ještě k tomu je vtipný a všeobecně oblíbený a ostatními postavami včetně protivníků (!) obdivovaný. A taky se o tom v knihách mluví a poměrně často. Přesto nějak nenacházím důvod, aby mi to šlo na nervy, protože to ráda uznávám, mně taky připadá skvělej, takže když o něm totéž řekne starý dobrý Charles nebo slečna Cnevímjakdál, tak s nimi prostě souhlasím.
Na druhou stranu postava, která kromě siláckých řečí, ďábelského smíchu nebo permanentně svůdného výrazu v překrásném ksichtíku není schopná nabídnut nic jiného, je skutečně otravná, a jestli z ní ostatní postavy padají v jednom kuse na zadek, tak je to otravné celé. Mařena to nepochybně je, ale už jsme zase u toho, že potom je to špatné celé a mařena je jen jedna nápadná chyba z mnoha.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 02.02.2014 12:17
Ehm, co jsem právě objevila - remake Angeliky! https://www.youtube.com/watch?v=WW3z-6IwK0M
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Sue, kánon, právničina - 02.02.2014 13:52
Já vím, že se natáčela nějaká nová, dokonce i tady u nás. Dokonce to podle nějaký fotografie vypadalo, že to tentokrát nemá bet Mařena, co není nikdy rozcuchaná, ale naopak bude vypadat pěkně zpustle. K čemu to je, netuším.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.


<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>


 
 

 
Tento web je provozován soukromou osobou
a nevztahuje se na něj Nařízení GDPR